حق مسکن سال 99

حق مسکن سال 99 یکی از پر بحث ترین و مورد انتقاد ترین حقوقی بود که برای کارگران تصویب شد. برای اولین بار بود که حق مسکن در طی این چندین سال افزایش چشمگیری داشت. افزایشی که برای کارفرمایان خوشایند نبود. هرچند کارگران نیز در این اوضاع گرانی و تورم آن را ناچیز می دانند. اما همین مبلغ ناچیز پروسه ای چند ماهه را طی کرد تا بالاخره به تصویب نهایی برسد و ابلاغ گردد. حال اگر برای شما سوال است که حق مسکن چیست؟  میزان آن چه مقدار است؟ از چه ماهی این مبلغ ابلاغ شده و باید بر حقوق کارگران اعمال شود؟ و این حق مسکن به چه کسانی تعلق میگیرد؟  با بیلان مهر همراه باشید .

حق مسکن چیست؟

حق مسکن در قانون کار ، میزان مزایایی است که طبق قانون به کارگر بابت تهیه مسکن ارائه می گردد و در حقوق کارگران اعمال میشود. این حق مسکن توسط قانونگذار تعیین  میگردد. در واقع کمک هزینه ای است برای کارمندان تا بتوانند سرپناهی برای خود مهیا کنند. در ایران این مزایا نسبت به میزان اجاره ها و قیمت خانه ها بسیار ناچیز است. این مازیا به دستمزد کارگران افزوده میشود تا کمکی برای آن ها باشد. همانند بیمه که جزو حقوقی است که به یک کارگر باید تعلق بگیرد. این موارد همه در تعیین حداقل ها نقش دارد. حداقل هایی که باید به هر کارمندی پرداخت شود.

حق مسکن سال 99 چه قدر است؟

حق مسکن سال 99 بعد از برگزاری جلسات متعدد بالاخره تعیین تکلیف شد. در ابتدای امسال مزایای 100 هزار تومانی برای این مورد در نظر گرفته بودند. که تصمیم بر آن شد این مبلغ به 200 هزار تومان افزایش پیدا کند. حق مسکن 99 برای عده ای از کارفرمایان مبلغ سنگینی میشد. به نحوی که اگر یک کارفرما 10 تا کارمند داشته باشد ، ماهیانه 2 میلیون تومان بر هزینه های آن کارفرما افزوده میگردد. بنابراین مخالفت های زیادی با آن شد.

از طرفی کارگران نیز با توجه به شرایط سخت اقتصادی و هزینه های بسیار زیاد اجاره و خرید مسکن ، همچنان این مبلغ را ناچیز می‌شمارند. در 17 خرداد ماه جلسه ای  به منظور بررسی افزایش حق مسکن 99 تشکیل شد.  و در نهایت در 29 مرداد ماه بود که جلسه نهایی برگزار شد. و در یکم شهریور ماه ابلاغیه ای صادر شد که حق مسکن سال 99 کارگران را 200 هزار تومان اعلام کرد.

حق مسکن کارگران در سال 99 از چه زمانی باید اجرا گردد؟

بخشنامه افزایش حق مسکن سال 1399 در یکم شهریور ماه ابلاغ شد. اما زمان تصویب افزایش حق مسکن مهم نیست . بلکه زمانی که در این ابلاغیه برای اعمال افزایش حق مسکن درج شده است مهم است. در این بخش نامه آمده است که کارفرمایان باید از ابتدای تیر ماه حق مسکن 1399 را بر روی حقوق کارمندان خود اعمال نمایند.هیات وزیران در نهایت این بخشنامه را نهایی و ابلاغ کردند. پس باید با توجه به اینکه از تیر ماه حدود 2 ماه گذشته است ، کارفرما مابه التفاوت حقوق کارمندان خود را حساب کرده و به آنها بپردازد. و ماه های آینده را نیز طبق بخشنامه افزایش حق مسکن حساب نماید . و مزایای کارمندان خود را به صورت کامل پرداخت کند. مابه التفاوت ذکر شده مربوط به تیر ماه و مرداد ماه می‌باشد. زیرا پس از پایان این 2 ماه ابلاغیه صادر شد.

ما در مقاله ای دیگر به صورت کامل و واضح جدول حقوق و دستمزد سال 99 را برای شما طبق آخرین قوانین تهیه کرده ایم. توصیه میکنیم جدول حداقل حقوق و دستمزد را نیز مطالعه کنید. برای اینکه کارگران در احقاق حقوق خود کوشا باشند باید آگاهی خود را افزایش دهند.

حق مسکن به چه کسانی تعلق میگیرد؟

طبق قانون اداره کار و تعریف کمک هزینه های مسکن ، تمامی افرادی که مشمول قانون اداره کار باشند ، به آنها حق مسکن تعلق خواهد گرفت.  یعنی تمامی کارگرانی که مشغول به کار هستند مشمول دریافت این مزایا هستند. همانند بیمه و بن خوار و بار که آن ها نیز جزئی از حقوق یک کارگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر