ارسال معاملات فصلی

معاملات فصلی همانطور که از نامش نیز مشخص است در هر فصل از سال صورت میگیرد . اگر در مورد معاملات فصلی سوالی دارید یا میخواهید با نحوه ارسال آن آشنایی پیدا کنید با ما همراه باشید. ما در این مقاله توضیح خواهیم داد که معاملات فصلی چیست و صورت معاملات چیست ؟ همچنین در مورد نحوه ارسال آن توضیح خواهیم داد. و همچنین  سامانه معاملات فصلی یا سامانه صورت معاملات را معرفی خواهیم کرد. 

اگر به یک شرکت حسابداری در اصفهان نیاز دارید تا امور مالی و مالیاتی خود را به آن بسپارید ، با ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

معاملات فصلی چیست ؟

با استناد به ماده ۱۶۹ قانون مالیات که اشاره به گزارشات و یا ارسال معاملات فصلی دارد ، کلیه مودیان مالیاتی ملزم به پرداخت مالیات آرزش افزوده در پایان هر فصل می باشند. و در پایان هر فصل باید اظهانامه مالیاتی خود را ارائه دهند. در واقع مودیان ،  سالانه مکلف هستند که ۴ بار گزارش فصلی تهیه کنند و صورت ها و گزارشات مالی خود را بدون هیچ کم و کاستی به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند ، در غیر این صورت با جریمه مواجه خواهند شد. برای اینکه شرکت و یا سازمانی بتواند گزارشات فصلی خود را برای سازمان مالیاتی ارسال کند نیاز به کد اقتصادی دارد تا به واسطه آن کد ، بتواند گزارش معاملات فصلی خود را برای سازمان مالیاتی ارسال کند. اما نگران نباشید ، مشاوران و کارشناسان ما شما را برای دریافت کد اقتصادی و انجام پروسه های مالیات فصلی دربیلان مهر یاری خواهند کرد.

این سامانه ( ttms ) در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرایی موضوع ماده مکرر ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم ایجاد گردیده. پس توسط آن، مودیان مالیاتی می‌توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین پرداخت بابت قراردادها اقدام نمایند . همچنین از طریق این سیستم می‌توان نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات مودیانی که از ارائه شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی) و کد ملی (برای اشخاص حقیقی) به فروشنده در زمان خرید کالاها و خدمات امتناع ورزیده‌اند، نیز اقدام نمود.

دوره ارسال معاملات فصلی قراردادها سه ماهه بوده و می‌بایست تا سی روز (۳۰ روز) پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود. در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فرم “فهرست امتناع” به اداره امور مالیاتی اعلام نمایند مشمول جریمه از این بابت نخواهند بود.

صورت معاملات فصلی چیست ؟

به تمامی خرید و فروش‌هایی که مودی (حقیقی و حقوقی) در مدت زمان معین انجام می‌دهد معاملات فصلی گفته می‌شود. این مدت زمان معین به صورت سه ماهه بوده و آغاز هر فصل خورشیدی، آغاز دوره سه ماهه است.

یکی از راه کارهای تسریع در روند ارزیابی مالیات و افزایش دقت و شفافیت در آن، دریافت صورتحساب معاملات در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت است. این روش که به نام مالیات فصلی شناخته می‌شود، چند سالی است که در ایران و با نام صورت معاملات فصلی به‌صورت قانونی در حال اجرا شدن است. همان‌طور که گفته شد در این روش صاحبان کسب‌وکار فهرست معاملات خود را به صورت فصلی به سازمان امور مالیاتی تقدیم می‌کنند. صورت معملات فصلی در حسابداری بخش مهمی را تشکیل میدهد. 

ارسال معاملات فصلی به چند روش است ؟

برای ارسال معاملات فصلی شما باید به سامانه معاملات فصلی مراجعه نمایید.  برای ارسال شما 2 روش پیش رو خواهید داشت :

روش آفلاین ارسال معاملات فصلی دارایی

این روش برای آن دسته از مودیانی می‌باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مودیان ، حداقل مرحله پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاک‌های پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده‌اند.

برای این دسته از مودیان گرامی با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرم های زیر برحسب نوع اطلاعات فراهم می باشد.

– ثبت گزارش خرید

– ثبت گزارش فروش

– ثبت گزارش اطلاعات پیمانکار در پیمان های بلند مدت

– ثبت گزارش اطلاعات کارفرما در پیمان های بلند مدت

– ثبت گزارش امتناع برای پیش از سال 1395

– ثبت گزارش عرضه به مصرف کننده نهایی برای سال 1395

– ثبت گزارش واردات

– ارسال معاملات فصلی گزارش صادرات

– ثبت گزارش حق العملکاری و مدیریت پیمان

– ثبت گزارش اجاره

– ثبت گزارش پیش فروش

روش آنلاین ارسال معاملات فصلی دارایی 

مودیانی که از سیستم‌های رایانه ای خرید و فروش استفاده می‌نمایند، می‌توانند در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی قالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوط به ویژه تولید کنندگان اینگونه نرم افزارها به طور مستقیم از سیستم کامپیوتری خود دریافت و در قالب مذکور وارد (Import) نمایند، و با استفاده از نرم افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اینترنت مبادرت به ارسال اطلاعات به طور یکجا نموده و رسید دریافت نمایند. ( روش برخط )

سامانه ارسال معاملات فصلی یا سامانه صورت معاملات 

 سامانه معاملات فصلی به نشانی زیر در اختیار شما می‌باشد . با ورود به صفحه زیر از انتهای صفحه بر روی سامانه صورت معاملات کلیک نمایید.

سامانه معاملات فصلی

 

تاریخ ارسال صورت معاملات فصلی

اگر تا تاریخ تعیین شده برای ارسال صورت معاملات فصلی کد اقتصادی آماده نشد مودیان باید چه کار کنند؟
اگر مودی درخواست کد اقتصادی کرده اما تا زمان تعیین شده برای ارسال مدارک کد اقتصادی آماده نشود، رافع مسئولیت او نبوده و باید مدارک را با نام و نام خانوادگی و کد ملی در مهلت تعیین شده ارسال کند. تمدید مهلت ارسال نیز در برخی زمان ها ممکن است از طرف سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردد.

آیا می شود صورت معاملات فصلی و صوت مالی پایان سال شرکت را به صورت یکجا ارسال کرد؟
ارسال هر کدام از موارد ذکر شده نمی تواند، رافع مسئولیت برای ارسال دیگری باشد و مودیان حتما باید هر یک از مدارک مذکور را در مهلت مقرر و به صورت جداگانه به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

در قانون برای ارسال صورت معاملات فصلی از چه اشخاصی نام برده شده است؟
در ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم به دو گروه مشاغل بند الف و ب در این مورد اشاره شده است. مشاغل بند الف افرادی هستند که طبق قانون باید معاملات خود را در دفتر روزنامه و دفتر کل ثبت کنند و مشاغل بند ب هم سازمان ها و شرکت ها و افرادی هستند که موظفند معاملات خود را در دفتر درامد و هزینه ثبت کرده و گزارشات کامل آن را داشته باشند.

 instagram bilanmehr

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر