حسابداری

حسابداری یکی از رشته های پرکاربردی در تمامی مشاغل و یکی از نیاز های اولیه کسب و کار های موفق است . حسابداری فرایند ثبت معاملات مالی مربوط به یک تجارت است. روند حسابداری شامل جمع بندی ، تجزیه و تحلیل و گزارش این معاملات به سازمان های نظارتی ، تنظیم کننده ها و سازمان های جمع آوری مالیات است. امروزه این فرانید دست خوش تغییرات بسیاری شده و به صورت کاملا علمی و تخصصی به آن پرداخته میشود. همچنین بسیاری از مشاغل برای امور حسابداری ، مالی و مالیاتی خود از شرکت های متخصص در این زمینه یاری می‌جویند. شرکت حسابداری بیلان مهر زنده رود یکی از متخصص ترین و با تجربه ترین شرکت حسابداری اصفهان می‌باشد که آماده ارائه خدمات به شما مردم عزیز می‌باشد.

حسابداری چیست؟

حسابداری فرایند ثبت معاملات مالی مربوط به یک تجارت است. روند این کار شامل جمع بندی ، تجزیه و تحلیل و گزارش این معاملات به سازمان های نظارتی ، تنظیم کننده ها و سازمان های جمع آوری مالیات است. صورتهای مالی مورد استفاده در حسابداری ، خلاصه ای مختصر از معاملات مالی طی یک دوره حـسابداری است که خلاصه ای از عملکرد شرکت ، موقعیت مالی و جریان وجوه نقدی است. به طور دقیق تر فرایند ثبت منظم ، اندازه گیری و برقراری اطلاعات در مورد معاملات مالی است.

حسابداری چیست

اصول اولیه

دارایی ها : موارد متعلق یا خریداری شده است که دارای ارزش اقتصادی هستند. توجه داشته باشید که دارایی ها معمولاً شامل موارد نقدی و موارد نامشهود مانند سرقفلی و حق ثبت اختراع است.

بدهی : تعهدات شغلی است که باید بعداً پرداخت شود.

درآمد :  مبلغی است که در ازای کالاها یا خدمات ارائه شده از مشتریان دریافت می شود. درآمد ممکن است توسط شرکت تحت مبنای تعهدی یا نقدی تشخیص داده شود.

هزینه ها : هزینه مربوط به تولید محصول یا خدمات یا دارایی های صرف شده یا مصرف شده در یک بازه زمانی مشخص است.

معاملات : حرکات مالی و وقایع موجود در طبقه بندی های فوق است.

گزارش نویسی : پس از حل و فصل همه معاملات تجاری فوق ، وظیفه کنترل کننده ارائه سود یا زیان خالص برای یک بازه زمانی مشخص است.

نحوه کار حسابدار

حسابداری یکی از کارکردهای اصلی برای تمامی مشاغل است. این ممکن است توسط یک حسابدار در آن مجموعه یا یک حسابدار در یک شرکت کوچک یا دپارتمان های مالی قابل توجه با ده ها کارمند در شرکت های بزرگتر اداره شود. گزارش های تولید شده توسط جریان های مختلف حسـابداری ، مانند حسـابداری هزینه و حسـابداری مدیریتی ، در کمک به مدیریت در تصمیم گیری های آگاهانه در زمینه تجارت بسیار ارزشمند است.

برای مشاغل چه سودی دارد؟

صرف نظر از اندازه یک تجارت ، این فرایند یک عملکرد ضروری برای تصمیم گیری ، برنامه ریزی هزینه و اندازه گیری عملکرد اقتصادی است.

یک حسابدار می تواند نیازهای اساسی مالی را برطرف کند ، اما یک شرکت حسابرسی برای عملکرد پیچیده تر و حرفه ای تر انتخاب میشود.

در کشور های خارجی دو نوع مهم حسابداری برای مشاغل عبارتند از حسابـداری مدیریتی و حسابـداری هزینه . نوع مدیریتی به تیمهای مدیریتی کمک می کند تا تصمیمات تجاری را بگیرند ، در حالی که نوع هزینه به صاحبان مشاغل کمک می کند تا تصمیم بگیرند که یک محصول چقدر باید هزینه کند.

حسابداران حرفه ای هنگام تهیه صورت های مالی از مجموعه ای از استانداردهای شناخته شده به عنوان اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی  پیروی می کنند.

صورتهای مالی که به طور خلاصه فعالیتهای یک شرکت بزرگ ، وضعیت مالی و جریان وجوه نقدی در یک دوره خاص را گزارش می دهد ، گزارش های مختصر و تلفیقی براساس هزاران تراکنش مالی فردی است

حسابداری مالی

انواع حسابداری

حسابداری مالی

حسابداری مالی یا حسابداری شاخه ای از این علم ا که اصلی‌ترین هدف تهیه و تنظیم صورت‌های مالی اساسی است. با توجه به این که پرداخت مالیات امری ضروری است ، پرداخت آن نیاز به شناخت دقیق سود خالص دارد و این کار تنها با نگه داشتن حساب‌ها و تنظیم کردن صورت‌های مالی که مقدار سود را به‌خوبی نشان می‌دهند؛ امکان پذیر است. از همین رو دولت‌ها به استفاده کردن از صورت‌های مالی موسسات روی آوردند که این صورت‌ها توسط حسابداران مالی تهیه می‌شوند. به طور کلی عمده‌ترین استفاده ‌کنندگان صورت‌های مالی ، بانک‌ها هستند .

اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش‌های مالی را تشکیل می‌دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت‌هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه‌های جاری مانند اجاره، حقوق، بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است.

حسابداری دولتی

حسابداری دولتی عبارت است از یک سیستم اطلاعاتی که اطلاعات مربوط به فعالیت های مالی موسسات دولتی را جمع آوری میکند سپس آن ها را طبقه بندی کرده و در نهایت تجزیه و تحلیل میکنند.

اصلی‌ترین وظیفه‌ ی حسابـداری دولتی ، کنترل کردن هزینه‌های دولتی است. دولت وظیفه دارد که درآمدها و هزینه‌های سالانه‌ ی خودش را پیش‌بینی کنند و به مجلس ارائه دهند و بر همین اساس بودجه هر سال را مشخص میکنند. کنترل بر هزینه‌ها و درآمد دولت‌ها و پیش‌بینی آن‌ها ، باعث پیدایش و رواج حـسابداری جدیدی تحت نام حسـابداری دولتی شد.

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی اولین بار بعد از انقلاب صنعتی اروپا و برای مشخص کردن قیمت تمام شده‌ی محصولات تولید شده به کار گرفته شد. این فرایند در واقع وظیفه محاسبه بهای تمام شده محصولات را بر عهده دارد. از کاربرد‌های مهمی که حسابداری‌صنعتی دارد، میتوان به ارزیابی هزینه ساخت کالاها به منظور کاهش هزینه‌ها و کنترل موجودی و تصمیم گیری دقیق اشاره کرد. اصلی‌ترین وظیفه‌ی حسابداری صنعتی برآورده کردن هزینه ‎ی تمام شده‎ی کلیه ‎ی عوامل تولیدی است.

حسابداری مالیاتی

در حسابداری مالیاتی به محاسبه میزان مالیات بر درآمد موسسات و قوانین و مقررات مالیاتی پرداخته می‌شود. قوانین مالیاتی در تمام کشورهای جهان موضوعی مهم است و محاسبه مالیات، کاری بسیار دقیق و لازم است.

حسابداری فروشگاهی

مدیریت فروشگاه ها باید به صورت دقیق صورت گیرد و این عمل جز با فرایند حسابرسی دقیق ممکن نخواهد بود . حسابداری فروشگاهی شامل حساب ‌وکتاب موجودی اجناس، کنترل حساب‌ها ، دریافت و پرداخت و … است. آنچه در مدیریت فروشگاه اهمیت دارد ؛ سرعت و دقت حساب‌ها بدون اشتباه و به صورت دقیق و بدون معطل کردن مشتریان است.

حسابداری مالی

حسابداری مالی به فرایندهایی است که برای تولید صورتهای مالی موقت و سالانه استفاده می شود. نتایج کلیه معاملات مالی که در طی یک دوره حسابداری رخ می دهد ، در ترازنامه ، صورت درآمد و صورت جریان پول خلاصه می شود. صورتهای مالی اکثر شرکتها سالانه توسط یک شرکت خارجی CPA حسابرسی می شود. برای برخی مانند شرکت های بازرگانی عمومی ، حسابرسی یک الزام قانونی است. با این حال ، وام دهندگان نیز معمولاً به عنوان بخشی از میثاق بدهی خود به نتایج سالانه حسابرسی خارجی نیاز دارند. بنابراین ، اکثر شرکت ها به یک دلیل یا دلیل دیگر ممیزی سالانه را انجام می دهند.

حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی بیشتر از داده های مشابه مالی استفاده می کند ، اما اطلاعات را به روش های مختلف سازماندهی و استفاده می کند. یعنی ، در نوع مدیریتی ، یک حسابدار گزارش های ماهانه یا سه ماهه ای را تولید می کند که تیم مدیریت یک کسب و کار می تواند از آنها برای تصمیم گیری در مورد نحوه عملکرد مشاغل استفاده کند. حسابداری مدیریتی شامل بسیاری از جنبه های دیگر این مهارت ، از جمله بودجه ریزی ، پیش بینی و ابزارهای مختلف تحلیل مالی می باشد. اساساً ، هرگونه اطلاعاتی که برای مدیریت مفید باشد ، زیر این چتر قرار می گیرد.

حسابداری هزینه

درست همانطور که حساـبداری مدیریتی به مشاغل کمک می کند تا در مورد مدیریت تصمیم گیری کنند ، حسابداری هزینه به مشاغل کمک می کند تا در مورد هزینه تصمیم گیری کنند. در اصل ، حسابداری هزینه تمام هزینه های مربوط به تولید یک محصول را در نظر می گیرد. تحلیلگران ، مدیران ، صاحبان مشاغل و حسابداران از این اطلاعات استفاده می کنند تا مشخص کنند که قیمت محصولات آنها باید چقدر باشد. در این فرایند ، پول به عنوان یک عامل اقتصادی در تولید ریخته می شود ، در حالی که در نوع مالی ، پول به عنوان یک معیار عملکرد اقتصادی یک شرکت در نظر گرفته می شود.

الزامات این حرفه چیست ؟

در بیشتر موارد ، حسابداران هنگام تهیه صورتهای مالی از اصول حسابداری پذیرفته شده استفاده می کنند. GAAP مجموعه ای از استانداردها و اصول است که به منظور بهبود مقایسه و سازگاری گزارشگری مالی در صنایع ایجاد شده است. استانداردهای آن مبتنی بر حسابداری مضاعف است ، روشی که در آن هر معامله به عنوان بدهی و اعتبار در دو حساب کاربری اصلی جداگانه که وارد ترازنامه و صورت درآمد می شوند وارد می شوند.

تاریخچه حسابداری

تاریخچه حسابداری

تاریخچه حسابداری تقریباً در حدود تاریخچه پول بوده است. تاریخ این شغل به تمدنهای باستانی در بین النهرین ، مصر و بابل باز می گردد. به عنوان مثال ، در زمان امپراتوری روم دولت سوابق مفصلی در مورد امور مالی خود داشت. با این حال ، حسابداری مدرن به عنوان یک حرفه فقط از اوایل قرن 19 آغاز شده است.

لوکا پاسیولی به دلیل کمک به توسعه این کار به عنوان یک حرفه ، “پدر حسابداری و حسابرسی ” به حساب می آید. پاسیولی ، یک ریاضیدان ایتالیایی و دوست لئوناردو داوینچی ، کتابی را درمورد سیستم ورود به سیستم کتابداری دو برابر در سالهای 1470 تا 1517 منتشر کرد.

در سال 1880 ، حرفه مدرن حسابداری توسط مؤسسه حسابداران خبره در انگلستان و ولز کاملاً شکل گرفت و به رسمیت شناخته شد. این موسسه بسیاری از سیستمهایی را ایجاد کرده است که امروزه توسط آنها حسابداران عمل می کنند. تشکیل مؤسسه به دلیل انقلاب صنعتی اتفاق افتاد. بازرگانان نه تنها نیاز به پیگیری سوابق خود داشتند بلکه به دنبال جلوگیری از ورشکستگی بودند.

حسابداری به انگلیسی

ترجمه انگلیسی کلمه حسابداری  برابر است با  Accounting. همچنین از کلمه accountancy یا cost accounting نیز به ندرت استفاده میشود .

چه کسی از اطلاعات حسابرسی استفاده می کند؟

هرکسی که تصمیمات شغلی می گیرد از اطلاعات حسابداری برای راهنمایی آنها استفاده می کند. این کاراز اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این زبان مشاغل است و ریشه در تصمیم گیریهای آگاهانه در مورد تجارت دارد. بدونِ این حرفه، مدیران نمی دانند کدام محصولات موفق بوده اند ، کدام تصمیم گیری در مورد تجارت مناسب است و آیا شرکت درآمد کسب کرده است.

حسابداری نشان می دهد که چه میزان در پرداخت مالیات ، اجاره نامه یا خرید دارایی و یا ادغام با یک شرکت دیگر سود سود است. به طور خلاصه ، حسابداری فقط سرمایه را به حساب نمی آورد ، بلکه موفقیت یک شرکت را در تحقق اهداف خود اندازه گیری می کند و به سرمایه گذاران کمک می کند تا درک کنند که چقدر از منابع اقتصادی خود استفاده می شود. به همین دلیل شرکت ها برای تصمیم گیری خوب باید در حسـابداری مهارت داشته باشند.

حسابداری می تواند بحث برانگیز باشد ، به این دلیل که قوانین و روشهای این کار گاهی اوقات در معرض تفسیر قرار دارند یا به نظر می رسد عملکرد واقعی یک شرکت را تحریف می کنند. این دلیل مهم دیگری است که رهبران و مدیران مؤثر باید تأثیر این حرفه در تصمیمات خود را کاملاً درک کنند.instagram bilanmehr

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر