مالیات بر ارزش افزوده 1400

مالیات بر ارزش افزوده سال 1400 از جمله روش هایی که دولت ها برای کسب درآمد از گذشته به کار می برده اند. براساس قوانین بی توجهی به پرداخت به موقع مالیات بر ارزش افزوده می تواند پیامد هایی مانند جریمه های سنگین را برای اشخاص به همراه داشته باشد. در این مقاله شرکت حسابداری بیلان مهر زنده رود  قصد دارد با شرح قانون مالیات بر ارزش افزوده و نکات مهم به شما کمک کند تا درک بهتری از این مطالب داشته باشید و بتوانید از مشکلات احتمالی دوری کنید.

در صورتی که سوالی دارید که در مقاله حاضر و فایل، نکات مهم قانون مالیات بر ارزش افزوده که در پایان مقاله وجود دارد ذکر نشده باشد می توانید در بخش کامنت ها سوال خود را بپرسید، کارشناسان ما می توانند در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 1400

نرخ مالیات بر ارزش افزوده ما به التفاوت محصولات خریداری شده و ارزش آن ها است. مالیات بر ارزش افزوده یک روش است که دولت از طریق آن کسب درآمد غیر مستقیم دارد.

« ارزش افزوده ارزشی است که تولیدکنندگان به مواد خام و عوامل تولیدی دیگر که خریده اند (غیر از نیروی کار) اضافه می‌کنند و در قانون مالیات نیز این‌طور مطرح شده که مالیات بر ارزش افزوده ، تفاوت بین ارزش کالا و خدمات عرضه شده با کالاها و خدمات خریداری شده در یک دوره معین» است.

در این روش مالیات به صورت پله به پله دریافت می شود به این معنی که در حین خرید از زمان تولید شدن محصول تا هنگام خریداری شدن از خریدار دریافت می شود.

محاسبه میزان مالیات بر ارزش افزوده در این روزها جز مهمترین کارهایی است که هر شرکت تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات باید بداند و انجام دهد. محاسبه دقیق مالیات مالیات یکی از اموری است که هر متخصص مالیاتی باید بداند.

محاسبه این مبلغ با استفاده از نرم افزارهای حسابداری بسیار راحت تر خواهد بود و در ادامه با ثبت و آرشیو این نرخ میتوان از آن استفاده کرد.

مالیات بر ارزش افزوده 1400 چند درصد است؟

نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ابتدای هر سال مالیاتی به صورت دقیق محاسبه و ازطرف سازمان مالیاتی اعلام می شود. میزان افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده طی یک لایحه در ابتدای سال مالیاتی اعلام می شود که با توجه به تورم سال گذشته این میزان محاسبه می شود. در ادامه این نرخ توسط سازمان مالیاتی ابلاغ و برای سال مالی جدید برنامه ریزی می شود.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 1400  به طور دقیق محاسبه نشده است و گمانه زنی‌هایی بر لایحه ارائه شده به مجلس صورت گرفته است.مالیات بر ارزش افزوده مضابه سال گذشته حدود 6 درصد است( این رقم مشابه نرخ مالیات ارزش افزوده سال 1399 است). در کنار این رقم 3 درصد به عنوان عوارض اخذ می شود که در مجموع این رقم به عدد 9 می رسد.

مشاغل معاف از مالیات ارزش افزوده در سال 1400

مالیات ارزش افزوده از نوع مالیات غیر مستقیم است و روند و دریافت آن متفاوت با روش های دیگر دریافت مالیات است.

همان طور که گفته شد درصد ارزش افزوده، به روش غیر مستقیم اخذ می شود و روند اجرایی متفاوتی با دریافت مالیات غیر مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده دارد.

اولین تفاوتی که وجود دارد مشاغلی هستند که موظف به پرداخت مالیات هستند. مشاغلی که وابسته به تولید هستند شامل مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

به طور کلی مالیات ارزش افزوده  شامل تمامی مشاغلی که به نوعی کالا و خدمات خریدوفروش می کنند و در آن شغل به خرید و فروش این کالاها و خدمات می‌پردازند

مالیات ارزش افزوده طبق قانون به شغل هایی تعلق می گیرد که ماهانه درآمد بیش از یک و نیم میلیارد تومان کسب کنند. نوع شغل، میزان سود و زیان نیز بر درصد این مالیات تاثیر گذار است. مثلا مشاغلی مثل فروشگاه های زنجیره ای شامل مالیات فروشگاهی می شوند.

البته با تایید شورای اصناف و معاونت مالیات بر ارزش افزوده برخی مشاغل و اصناف از پرداخت مالیات معاف شده اند که در زیر لیست کرده ایم.

مشاغل معاف از مالیات ارزش افزوده

 • فروشندگان گوشت سفید و قرمز ( مرغ، ماهی، گوسفند، گاو و … )
 • فروشندگان فرش دستباف
 • نانوایی ها
 • میوه فروشی ها
 • سبزی فروشی ها
 • میدان های میوه و تره بار
 • فروشندگان تجهیزات و لوازم پزشکی و دندانپزشکی
 • فروشندگان جراید و چاپخانه داران
 • ارائه دهندگان خدمات بانکی
 • فروشندگان خوراک دام و طیور
 • ارائه دهندگان خدمات پژوهشی و آموزشی
 • ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل عمومی

جدول نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 1400

درصد عوارض درصد مالیات ضریب کل سال
۱٫۵۰% ۱٫۵۰% ۳٫۰۰% 1387
۱٫۵۰% ۱٫۵۰% ۳٫۰۰% 1388
۱٫۵۰% ۱٫۵۰% ۳٫۰۰% 1389
۱٫۸۰% ۲٫۲۰% ۴٫۰۰% 1390
۲٫۱۰% ۲٫۹۰% ۵٫۰۰% 1391
۲٫۴۰% ۳٫۶۰% ۶٫۰۰% 1392
۲٫۷۰% ۵٫۳۰% ۸٫۰۰% 1393
۳٫۰۰% ۶٫۰۰% ۹٫۰۰% 1394
۳٫۰۰% ۶٫۰۰% ۹٫۰۰% 1395
۳٫۰۰% ۶٫۰۰% ۹٫۰۰% 1396
۳٫۰۰% ۶٫۰۰% ۹٫۰۰% 1397
۳٫۰۰% ۶٫۰۰% ۹٫۰۰% 1398

نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خاص سال 1400

نرخ مالیات بر ارزش افزوده همه کالاها یکسان نیست و مصوب شده است که برخی محصولات یا کالاهای آسیب رسان به سلامت نرخی متفاوت داشته باشند. این محصولات مواردی نظیر سیگار، دخانیات و نوشابه های قندی می شود که ماللیات بر ارزش افزوده متفاوتی دارند. نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 1400 برای این دسه از کالاها 16 درصد است.

نکته: واردات محصولات و کالاهای اسیب رسان مانند سیگار و دخانیات و نوشابه قندی و … شامل 26 درصد سود است.

لیست  کامل این محصولات شامل موارد زیر است:

 • سیگار، توتون، پیپ و تنباکوی تولید داخل ( ۲۵ درصد )
 • سیگار، توتون، پیپ و تنباکوی تولید داخل با نشان بین المللی که فهرست آن هر سال توسط وارت صنعت معدن و تجارت تهیه و با تصویب هیئت وزیران ابلاغ می گردد ( ۴۰ درصد )
 • سیگار، توتون، پیپ و تنباکوی وارداتی ( ۶۵ درصد )
 • توتون خام وارداتی ( ۱۰ درصد )
 • توتون فناوری شده وارداتی ( ۳۵ درصد )

مازاد مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مازاد مالیات بر ارزش افزوده مبلغی است که در هر سال یا هر دوره مالیاتی در صورتیکه جمع اعتبار مالیاتی مودی از مالیات فروش او بیشتر شده باشد به وی تعلق می گیرد و سازمان امور مالیاتی مبلغ اضافه را به دوره یا دوره های بعدی موکول می کند.

دانلود pdf  مالیات بر ارزش افزوده 1400

با آگاهی از قوانین مالیاتی جدید می توانید مالیات کمتری نسبت به گذشته پرداخت کنید. در ادامه یک فایل شامل تمام ماده ها و قوانین مالیاتی ارزش افزوده است. برای دانلود فایل مالیات بر ارزش افزوده 1400 روی لینک زیر کلیک کنید.

 

 

دانلود فایل جدول استهلاک

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر