مالیات نقل و انتقال سهام

مالیات نقل و انتقال سهام  یکی از مالیات های تکلیفی است که در کارگزاری ها پرداخت می‌شود. این مورد جزو مالیاتهای مقطوع محسوب می شود. در مناطق آزاد، امتیازات ویژه ای برای شرکت های ثبت شده وجود دارد.

در این مقاله تلاش خواهیم کرد که تعریفی از مالیات نقل و انتقال سهام داشته باشیم . همچنین نحوه محاسبه آن را توضیح خواهیم داد .

در ادامه درباره این مالیات در مناطق آزاد سخن خواهیم گفت.

برای اطلاع از این موضوع که پرداخت این مالیات به عهده کیست با شرکت حسابداری بیلان مهر زنده رود همراه باشید. اگر نیازمند خدمات مالیاتی هستید ، می‌توانید با ما در تماس باشید.

مالیات نقل و انتقال سهام در بورس چیست ؟

این مورد به دو دسته تقسیم می‎شود. ابتدا سهامی که قابلیت واگذاری و نقل و انتقال ندارند و دوم سهامی که می‎توانند به دیگری واگذار شوند.

سهم های قابل واگذاری در بورس دارای مالیاتی می‌باشند که به آن مالیات انتقال سهام می‌گویند.

مالیات انتقال سهام چه قدر است ؟

از هر مبادله سهام و سهم الشرکه  مالیات مقطوعی به میزان ۴ درصد ارزش اسمی آنها وصول می شود.  از این جهت وجه دیگری به عنوان مالیات فوق مطالبه نخواهد شد.

ادارات ثبت یا دفاتر اسناد رسمی نیز مکلفند در موقع ثبت تغییرات یا تنظیم سند انتقال حسب مورد گواهی پرداخت مالیات متعلق را اخذ و ضمیمه پرونده مربوط به ثبت یا انتقال کنند.

 

مالیات نقل و انتقال سهام به عهده کیست ؟

به عهده واگذار کننده است. به این دلیل که واگذار کننده درامد کسب می کند از این طریق.

این مالیات به عنوان پیش پرداخت مالیات برای واگذار کننده است .

مالیات انتقال سهام

مالیات خرید و فروش سهام شرکت ها

معادل ده درصد از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس‌های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‌رسد.

ده درصد  از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آنها برای معامله در بورس‌های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود.

پنج درصد  از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود.

از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در این بورس‌ها یا بازارها حذف نشده‌اند با تایید سازمان بخشوده می‌شود.

از هر نقل و انتقال سهام و سهم‌الشرکه و حق تقدم سهام و سهم‌الشرکه شرکا در سایر شرکت‌ها مالیاتی مقطوع به میزان چهار درصد (۴%) ارزش اسمی آنها وصول می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده انتقال سهام

از هر انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکتها در بورس فقط نیم درصد مالیات از ارزش فروش دریافت میگردد. طبق ماده 143 مکرر :

از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکتها اعم از ایرانی و خارجی در بورس ها یا بازارهای خارج از بورس دارای مجوز،مالیات مقطوعی به میزان نیم درصد(5/0%) ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد و از این بابت وجه دیگری به عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام و مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش مطالبه نخواهد شد.

کارگزاران بورسها و بازارهای خارج از بورس مکلفند مالیات یاد شده را به هنگام هر انتقال از انتقال دهنده وصول و به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند و ظرف ده روز از تاریخ انتقال، رسید آن را به همراه فهرستی حاوی تعداد و مبلغ فروش سهام و حق تقدم مورد انتقال به اداره امور مالیاتی محل ارسال کنند.

مالیات نقل و انتقال شرکت های سهامی خاص

پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای انتقال سهام، مراجعه به سازمان امور مالیاتی محل اقامت و پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام شرکت های سهامی خاص الزامی است.

شرکت های سهامی خاص، با مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی و غیره که در بورس حضور ندارند، یعنی در اکثر شرکت های فعال در کشور، میزان مالیات مقطوع نقل و انتقال سهام و یا سهم الشرکه «چهار درصد (۴%)» ‌ارزش اسمی هر میزان سهام و یا سهم­‌الشرکه ای است که مورد نقل و انتقال واقع می شود.

 

مالیات نقل و انتقال سهام در مناطق آزاد چگونه است؟

به استناد ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 7/6/1372 اشخاصی که مجوز هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد را داشته باشند از تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز به مدت پانزده سال درآمد و دارائی های مربوط به فعالیت آنها در منطقه آزاد از تمام مالیاتهای مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم معاف میباشد .

 

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

به گزارش ایسنا، مالیات بر نقل و انتقال سهام در شرکت‌های بورسی چهار درصد ارزش اسمی است. این مالیات برای شرکت‌های بورسی تا اواسط سال ۱۳۹۷ معادل نیم درصد بود است.  اما در تیر ماه گذشته، وزیر اقتصاد وقت اعلام کرد که “برای تشویق بیشتر مردم به سرمایه‌گذاری در بورس از این پس نرخ (کارمزد) نقل و انتقال سهام و حق تقدم از نیم درصد به یک دهم درصد کاهش می‌یابد.

این سیاست موجب افزایش نقدشوندگی در بازار سهام خواهد شد.‌

نهایتاً در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ تصویب شد که مالیات بر نقل و انتقال شرکت‌های بورسی از نیم درصد به یک دهم درصد کاهش یابد.

رئیس سازمان بورس این رویداد را اتفاقی مثبت یاد کرد.وی با اشاره به معاملات الگوریتمی و معاملات با فرکانس بالا گفت:

اگر تعداد معاملات در بازار سرمایه با استفاده از این مکانیزم‌ها بالا رود مقدار مالیات دریافتی دولت کم نخواهد شد.

مثلاً اگر با معاملات با فرکانس بالا تعداد معاملات رشد کند و به جای یک معامله در لحظه پنج معامله انجام شود، مقدار مالیات کم نمی‌شود.

کم شدن مالیات بر نقل و انتقال سهام شرکت‌های بورسی می‌تواند شرکت‌هایی که در خارج از بازار سرمایه هستند را ترغیب کند که وارد بازار سرمایه شوند و در نتیجه افشای منظم صورت‌های مالی خود شفافیت بیشتری رخ دهد.

تاثیر کاهش مالیات نقل و انتقال سهام بر بورس

همچنین کم شدن این مالیات به علت کم کردن هزینه معاملات، افراد را به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق می‌کند.

هر چند که موانع و موضوعات زیادی وجود دارد که شرکت‌ها ترجیح می‌دهند در بازار سرمایه ایران حضور نداشته باشند و از این معافیت‌ها هم استفاده نکنند.

از طرفی دیگر ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک موجود در بازار سرمایه ایران اینقدر زیاد است که با این معافیت‌های مالیاتی کمتر کسی تمایل به سرمایه گذاری در بازار سرمایه دارند و هنوز بازار پول، بازار مسکن و دیگر بازارها اولویت اول مردم و حتی بسیاری از سرمایه گذاران حرفه‌ای است.instagram bilanmehr

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر