مالیات خروج از کشور

مالیات خروج از کشور در سال 99 یکی از مواردی بود که جنجال زیادی به پا کرد . عده ای این مالیات را متفاوت با عوارض دانستند و عده ای نیز هر دو را یکی برشمردند . حتی برخی از مسئولین نیز در این رابطه دچار سردرگمی شدند . امروز قصد داریم به سوالاتی همچون مالیات خروج از کشور چیست؟ چرا عوارض خروج از کشور میگیرند؟  تفاوت مالیات خروج ازکشور با عوارض از خروج از کشور چیست؟ و از این دست سوالات پاسخ دهیم.

همچنین در مورد شماره حساب عوارض خروج از کشور ، مالیات سفر خارجی ، مالیات خروج از ایران  ،  قیمت مالیات خروج از کشور صحبت خواهیم کرد. پس با شرکت حسابداری بیلان مهر که یکی از بهترین شرکتهای حسابداری در اصفهان میباشد ، همراه باشید.

مالیات خروج از کشور چیست ؟

 عوارض خروج از کشور هزینه ای است که افراد برای خروج از کشور موظف به پرداخت آن هستند. این عوارض در برخی از کشور ها  فقط برای مسافرت های هوایی پرداخت می گردد و در برخی کشور ها برای انواع مسافرت .

چرا عوارض خروج از کشور میگیرند ؟

اگر برایتان سوال است که چرا عوارض خروج از کشور میگیرند ، باید بدانید که با خروج مردم از کشور و مسافرت به کشور های خارجی میزان زیادی ارز از ایران خارج می شود که به اقتصاد ایران ضرر می زند بنابراین هدف دولت از افزایش مالیات خروج از کشور ، کاهش مسافرتهای خارجی میباشد. همچنین این مالیات سفرهای خارجی یک منبع درآمدی برای دولت نیز میباشد.

تفاوت مالیات خروج از کشور با عوارض خروج از کشور ؟

محمد مسیحی ، معاون مالیاتی سازمان مالیات در این مورد بیان کرده است که :

از مسافران عازم خارج از کشور، تنها وجوهی دریافت خواهد شد که در گذشته نیز دریافت می‌شده است مالیات جدید، همان عوارض خروج از کشور است.”

اما برخی افراد نیز همانند ولی تیموری بیان کرده اند که  عوارض خروج از کشور با مالیات خروج از کشور متفاوت است.

عوارض خروج از کشور سال 99

عوارض خروج از کشور سال 99 طبق قانون اساسی و مطابق با هر سال توسط رئیس جمهور در لایحه بودجه سالانه کشور مشخص میگردد .که این لایحه باید به تصویب مجلس برسد.

عوارض خروج از کشور سال 99 در بخش‌های مختلف صنعت گردشگری ایران قرار میگیرد.

هزینه عوارض خروج از کشور یا مالیات سفر خارجی چقدر است؟

هزینه این مالیات در سال 99 طبق جدول زیر تعریف گردیده است :

نوع مسافرمرتبه اولمرتبه دوم مرتبه سوم به بعدنوع مرز
مسافر عادی2.200.0003.300.0004.400.000تمامی مرزها (زمینی – هوایی – دریایی)
زائرین حج تمتع و عمره1.100.0001650.0002.200.000تمامی مرزها (زمینی – هوایی – دریایی)
زائرین عتبات عالیات000مرز هوایی 375.000
مرز زمینی و دریایی 125.000
فقط ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف می باشند.

 

همچنین مطالعه کنید : چه کسانی معاف از مالیات هستند ؟

شماره حساب عوارض خروج از کشور

شماره حساب مالیات خروج از کشور به نام اداره کل امور مالیاتی و به شماره 2110100250009 نزد بانک ملّی ایران می‌باشد.instagram bilanmehr

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر