سال مالی

سال مالی یکی از مواردی است که برای حسابداران کاربرد زیادی دارد. همانطور که از اسمش پیداست دوره ای است یک ساله معمولا که بنابر این گزارش های مالی صادر می گردد. دوره مالی در علم حسابداری جایگاه ویژه ای دارد. گزارش های خاصی بر اساس اطلاعات fiscal year گرفته میشود. همچنین محاسبه سود و زیان و میزان مالیات نیز بر اساس همین اطلاعات انجام میگیرد. برای مطالعه این مطلب با بیلان مهر همراه باشید ( شرکت حسابداری بیلان مهر زنده رود ارائه دهنده خدمات مالیاتی در اصفهان )

سال مالی چیست؟

سال مالی یک دوره یک ساله است که شرکت ها و دولت ها از آن برای گزارشگری مالی و بودجه استفاده می کنند. برای تهیه صورتهای مالی معمولاً از آن برای اهداف حسابداری استفاده می شود. اگرچه یک دوره مالی می تواند از اول فروردین آغاز شود و در 29 اسفند پایان یابد ، اما همه سال های مالی با سال تقویم مطابقت ندارند. به عنوان مثال ، دانشگاهها اغلب سالهای مالی خود را با توجه به سال تحصیلی آغاز و به پایان می رسانند. برای شرکتهای تجاری عمومی و سرمایه گذاران آنها مهم است ، زیرا شامل درآمد است که مقایسه سال به سال را امکان پذیر می کند.

به طور خلاصه:

  • یک دوره یک ساله است که توسط یک شرکت انتخاب می شود تا اطلاعات مالی خود را گزارش دهد.
  • گزارش های مالی ، بازرسی های خارجی و پرونده های مالیاتی بر اساس سال مالی یک شرکت است.
  • شرکت ها ممکن است اطلاعات مالی خود را در دوره مالی غیر تقویمی براساس ماهیت خاص و چرخه درآمد آن تجارت انتخاب کنند.

سال مالی در ایران

سال مالی در ایران آغازش برابر است با آغاز سال شمسی یعنی در فروردین ماه و در کشورهای دیگر نیز هر کسب و کارمتفاوت است. در صورتی که روز آغاز 1  فروردین باشد، روز پایان29 اسفند خواهد بود .

fiscal year  در آمریکا

طبق گزارش سازمان امور مالیاتی ، یک دوره مالی شامل 12 ماه متوالی است که در آخرین روز هر ماه به جز دسامبر به پایان می رسد. متناوباً ، به جای مشاهده یک سال مالی 12 ماهه ، مالیات دهندگان ایالات متحده ممکن است یک fiscal year 52 تا 53 هفته را مشاهده کنند. در این حالت ، fiscal year هر روز در هر روز از هفته منتهی می شود – از جمله نزدیکترین شنبه به 31 دسامبر. این سیستم به طور خودکار منجر به سال های مالی 52 هفته ای می شود و برخی از سالهای مالی 53 هفته ای. سال های مالی معمولاً هنگام بحث در مورد بودجه مورد اشاره قرار می گیرند و یک دوره زمانی مناسب برای مراجعه و بررسی عملکرد مالی شرکت یا دولت است.

گزارش‌های میان دوره ای چیست ؟

شامل اطلاعات تولید و فروش و مسائل مالی شرکت است که در دوره‌ها و فصول مختلف توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود. مانند گزارشهای 3 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه. شرکت‌ها در بازه‌های 3، 6 و 9 ماهه گزارش‌ عملکرد خود شامل گزارش سود و زیان و پیش‌بینی جدید برای دوره مالی را ارسال می‌کنند.

دوره مالی شرکت‌های بورسی

سال مالی در شرکت‌هایی که در بورس تهران پذیرفته شده‌اند متفاوت است. دسته‌ای از شرکت‌ها سال شمسی (اول فروردین تا 29 اسفند) را در نظر می‌گیرند اما شرکت‌های دیگری نیز هستند کهاز ابتدای مهر تا انتهای شهریور، یا حتی ابتدای دی‌ماه تا انتهای آذر تعیین کرده‌اند. دوره  مالی می‌تواند تغییر داده شود. گاهی اوقات شرکت‌ها با برگزاری مجمع فوق‌العاده اقدام به تغییرآن می‌کنند.

برای مشاهده fiscal year هر شرکت، کافیست آگهی مجمع عمومی عادی سالیانه یا صورت‌های مالی و اطلاعیه‌هایی که شرکت موردنظر در سایت codal.ir  ارسال می‌کند را مشاهده کنید.

سال مالی در نرم افزار حسابداری

گزارش دقیق برای دوره مالی ، فرایندی زمان بر است و بر اساس اطلاعات دقیق مالی به دست می آید. به همین دلیل باید برای بررسی دقیق عملیات های مالی، دقت کافی را به کار ببرید.

نرم افزارهای حسابداری می تواننداصلاعات را دقیق و سرع تهیه کنند. نرم افزار حسابداری مختلفی در بازار وجود دارد که این امکان را برای ما فراهم میکنند. میتوانید برای گزارش گیری از دوره مالی هخود از آن ها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر