اظهارنامه مالیاتی مهندسان ناظر

اظهارنامه مالیاتی مهندسان در سال ۹۹ و ۹۸ نیز باید همانند سایر مشاغل تحویل داده شود. ما در این مقاله قصد داریم راهنمای کاملی برای شما در این خصوص ارائه دهیم. اگر شما دارای یک شرکت باشید ، نیاز به ارائه اظهارنامه حقوقی و در صورتی که به صورت آزاد مشغول به فعالیت می‌باشید باید اظهارنامه مالیاتی  حقیقی را ارائه دهید.  مهندسینی که ﻋﻀﻮ ﺳﺎزﻣﺎن ﻧﻈﺎم ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن می‌باشند می‌توانند با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی را بدست آورند. ما به طور کلی سه دسته از مهندسین را داریم . مهندسین ناظر که باید اظهارنامه حقیقی ارسال نمایند. مهندسینی که صاحب شرکت هستند باید اظهارنامه حقوقی ارسال نمایند و مهندسانی که استخدام یک شرکت می‌باشند که نیازی به ارسال اظهارنامه ندارند.

ارائه اظهارنامه مهندسین دارای مراحل پیش زمینه می‌باشد. از جمله  تعیین گروه شغلی ،  نحوه استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ ، تکمیل ثبت نام کد اقتصادی و اطلاع از میزان درآمد ریالی خود در سال جاری . که تمامی این مراحل در زیر توضیح داده میشود. توجه داشته باشید که ارائه اظهارنامه مالیاتی باید توسط متخصصین امور مالیاتی صورت پذیرد. اگر شما به درستی این کار را انجام ندهید ممکن است مالیات های سنگین برای شما بریده شود. اگر نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید با شماره تلفن های شرکت بیلان مهر تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند گردید. ( بیلان مهر ارائه دهنده خدمات مالیاتی در اصفهان )

تعیین گروه شغلی مهندسان برای اظهارنامه مالیاتی چگونه است ؟

 

گروه شرح
اول مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده ( قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ مالیات قطعی ( مجموع اصلی و متمم )  عملکرد 37 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از مبلغ سی میلیارد ریال و بیشتر باشد.
دوم مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده ( قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ مالیات قطعی ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد 37 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از مبلغ ده میلیارد و تا سی میلیارد ریال باشد.
سوم مودیانی که در گروه های اول و دوم قرارنمی گیرند جزء گروه سوم محسوب می شوند .

لازم بذکر است با توجه به اینکه اکثر مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درآمد کمتر از مبلغ 10,000,000,000 ریال در سال داشته اند؛ طبعا اکثراً مشمول گروه 9 مشاغل میباشند. اما تشخیص این موضوع صرفاٌ بر عهده خود شما می باشد و تبعات انتخاب صحیح یا غلط گروه شغلی کاملا بر عهده مهندس بوده و هیچگونه مسئولیتی در باب تعیین گروه شغلی شما متوجه این سازمان نمی باشد.

تکمیل ثبت نام کد اقتصادی برای اظهارنامه

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، جهت ارسال اظهارنامه 99 ، ثبت نام نهایی کد اقتصادی حتما می بایست انجام شده باشد. و اطلاعات ثبت نام نهایی اعتبارسنجی شده باشد. و شماره وضعیت ثبت نام شما در سامانه 45 ثبت شده باشد. در غیر این صورت امکان ارسال اظهارنامه را نخواهید داشت. به منظور انجام ثبت نام نهایی می بایست نام کاربری و رمز عبور یا از طریق پست یا از طریق پیامک به برای شما ارسال شده باشد. در صورتی که تاکنون نام کاربری و رمز عبور برای شما ارسال نشده است از طریق سامانه اظهارنامه مالیاتی و یا شماره تماس 7546 حوزه مالیاتی خود مراتب را پیگیری نمایید. 

اظهارنامه عدم کارکرد مهندسان سال 98

مهندسانی که در سال 98 کارکرد داشته اند، می بایست اظهارنامه عدم کارکرد خود را ارسال نمایند. به منظور ارسال اظهارنامه عدم کارکرد در جدول شماره 1 اظهارنامه ردیف ” جمع فروش کالا و خدمات و سایر درآمدها در طی سال” را صفر وارد نمایید.

مهلت ارسال اظهارنامه ۹۹ مهندسان تا چه زمانی است ؟

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد مهندسان ناظر در سال 99 ( که جزو افراد حقیقی به حساب می‌آیند ) تا پایان  مرداد ماه و مهندسینی که صاحب شرکت می‌باشند ( که جزو افراد حقوقی به حساب می‌آیند ) تا پایان شهریور ماه است. برای آگاهی بیشتر در خصوص اظهارنامه سال 99 کلیک کنید.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده نیز تا 15 شهریور ماه می‌باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر