شکایت از کارفرما

شکایت از کارفرما در اداره کار و امور اجتماعی یکی از سوالاتی است که ذهن کارگران را به خود مشغول کرده. زمانی که یک کارفرما حقوق قانونی کارگر خود را زیر پای می‌گذارد ، سوال برای کارگران پیش می‌آید که چگونه از کارفرما بابت حقوق شکایت کنیم ؟ یا سوالاتی از جمله سوالات کارگران که در این مقاله پاسخ آن را خواهیم داد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

شکایت از کارفرما بدون قرارداد چگونه است؟ شکایت بابت بیمه چگونه است؟ اعتراض برای رد نکردن بیمه چگونه است؟ کارفرما از من سفته گرفته است چه کار کنم ؟ کارگری هستم که اخراج شده ام چه کار باید کرد؟  و در نهایت مدارک لازم برای شکایت چیست؟

به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله جدول حداقل حقوق و دستمزد سال 99 را مطالعه کنید. اینگونه بهتر از حقوق خود مطلع می‌گردد. 

شکایت از کارفرما بدون قرارداد امکان پذیر است؟

یکی از سوالات رایج این است که اگر با کارفرمای خود قرارداد نداشته باشیم آیا می‌توان از او بابت حقوق ضایع شده خود شکایت کنیم ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم احقاق حقوق یک کارگر در زمانی که قرارداد نداشته باشد کمی دشوار تر است.

قراردادهای مربوط به قانون کار در صورت کتبی بودن باید در فرم مخصوصی باشد که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات تهیه می‌شود و در اختیار طرفین قرار می‌گیرد.

زمانی که یک کارمند قرارداد کار کتبی نداشته باشد ، اصطلاحا قرارداد شفاهی دارد. اما باید بتواند قرارداد شفاهی خود را به اثبات برساند. برای این کار می‌تواند از شهادت سایر کارمندان استفاده کند. همچنین می‌تواند پرینت بانکی خود را که نشان دهنده پرداخت های حقوقش بوده به مراجع قانونی تحویل دهد.

شکایت از کارفرما بابت بیمه

شکایت از کارفرما بابت بیمه

شکایت از کارفرما بابت بیمه زمانی صورت میگیرد که کارفرما بیمه کارگر را رد نکرده باشد. از زمانی که یک کارمند در یک محلی آغاز به فعالیت می‌کند ، کارفرما موظف است تا پایان هر ماه بیمه آن شخص را رد نماید. هر فردی که به هر عنوانی باب انجام کاری مزد دریافت میکند ، مشمول قانون تامین اجتماعی است. پس باید برای آن بیمه صادر گردد حتی اگر این زمان انجام کار کوتاه باشد. نکته ای که وجود دارد این است که طبق قانون کارگران خود به خود بیمه هستند و در واقع این وظیفه کارفرماست که حق بیمه را بپردازد نه اینکه بخواهد کارگر را بیمه کند.

مطابق ماده 148 قانون کار و بند الف ماده 4 قانون تأمین اجتماعی کارفرما موظف است کارگر را بیمه نماید.

 قانون کار این تکلیف را بر  عهده کارفرما قرار داده است تا کارگر خود را نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه نماید.

در نتیجه این تکلیف است و کارفرما حتی در صورت رضایت کارگر نیز، مکلف است کارگران خود را بیمه نماید.

بدست آوردن سابقه بیمه برای شکایت از کارفرما

ابتدا برای اینکه از سابقه بیمه خود مطلع شوید باید احراز سابقه بیمه بکنید. اینگونه متوجه خواهید شد که کارفرما شما را بیمه کرده است یا خیر.

مراحل احراز سوابق بیمه :

ابتدا به واحد نامنویسی شعبه بیمه مراجعه می‌کنید. باید به شعبه ای مراجعه کنید که کارگاه شما در محدوده آن شعبه باشد. سپس درخواست سابقه بیمه میدهید. و در نهایت فرم های مربوطه را پر میکنید.

مدارک مورد نیاز جهت ادعای سابقه شغلی افراد چیست؟

مجموعه مدارک شناسایی فرد بیمه شده که حق بیمه آن پرداخت نشده:

 1. اصل و کپی شناسنامه
 2. اصل و کپی کارت ملی
 3. اگر مدعی فوت شده باشد : اصل و کپی انحصار وراثت
 4. اگر مدعی بیمار باشد یا در موارد دیگر وکیل گرفته باشد :اصل و کپی وکالتنامه وکیل قانونی مدعی
 5. دفترچه بیمه ( در صورت داشتن)

مجموعه مدارک لازم برای شکایت از کارفرما که منجر به اثبات کار کردن کارمند در کارگاه مورد نظر می‌باشد:

حکم استخدام یا ارتقاء شغلی همچنین حکم تغییر سمت ( موارد اشاره شده باید تاریخ آن مربوط به دوره ادعای رد نشدن حق بیمه باشد)
لیست های حقوق کارگاه منضم به اظهار نامه مالیاتی که به تایید اداره دارایی مربوطه رسیده باشد.
دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
لیست های حقوق کارگاه
گواهی بانک ذیربط مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی ( طبق لیستهای حقوق ارسالی به بانک مورد نظر)
فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی
کارت افتتاح حساب بانکی
کارت های حضور و غیاب و  ورود و خروج و دفتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه
کارت بهداشتی صادره از سوی اداره بهداشت محیط کار
معاینات پزشکی قبل از استخدام (موضوع ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی)
سایر مدارک متقن
ارائه آراء صادره از سوی هیاتهای تشخیص و حل اختلاف ( شکایت از کارفرما مبنی بر عدم رعایت ماده ۱۴۸ ق. ک )
تذکر: در مواردی که فرد مدعی فاقد هر یک از مدارک فوق الذکر باشد ، می بایست مشخصات دقیق و نشانی تعدادی از همکاران خود در کارگاه مورد نظر را ارائه تا امکان بررسیهای لازم در اینخصوص فراهم شود.

آموزش شکایت از صاحب کار بابت بیمه

ابتدا باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید. تا با ارائه کارت ملی خود ، احراز هویت کنید. بعد از آن یک نام کاربری و رمز به شما داده می‌شود که به وسیله آن می‌توانید وارد سامانه وزارت کار شوید

حال شما در این سامانه میتوانید شکایت خود را ثبت نمایید. توصیه میشود که از یک کارشناس کمک بگیرید تا متن درخواست خود را قانونی و صحیح بنویسید.

جریمه کارفرما برای پرداخت نکردن بیمه چیست؟

اولا باید تمامی بیمه کارمند را پرداخت نماید. در ثانی جریمه ای معادل 2 تا 10 برابر بیمه پرداخت نشده برای اون در نظر گرفته میشود.

نمونه دادخواست شکایت از کارفرما

نمونه دادخواست شکایت از کارفرما

برای دانلود نمونه دادخواست شکایت از کارفرما   بر روی لینک زیر کلیک کنید.

نمونه دادخواست شکایت از کارفرما word

نمونه دادخواست شکایت از کارفرما pdf

شکایت از کارفرما بابت حقوق

 1. برای شکایت از کارفرما بابت حقوق باید به اداره کار بروید. دقت کنید که به شعبه اداره کار مربوط به محل کار خود بروید. برای این کار هم می‌توانید از شعبه بیمه محل کار خود اطلاعات کسب کنید.
 2. حال به شعبه اداره بروید و یک نامه از آن جا برای شعبه بیمه گذار خود بگیرید.
 3. حال به شعبه بیمه گذار می‌روید و سوابق بیمه خود را جمع آوری می‌کنید.
 4. حال با وابق بیمه به اداره می‌روید و قسمت واحد ارجاع. به شما فرم دادخواست داده میشود که آن را پر می‌کنید.در این فرم اطلاعات شخصی و کاری خودتان را وارد می‌کنید. همچنین دادخواست خود را نیز وارد می‌کنید.
 5. اداره کار نامه ای به نام نامه سازش به شما می‌دهد. شما آن را به کارفرما میدهید. تا در جلسه سازش که تقریبا 2 هفته بعد برگزار می‌شود شرکت نماید.
 6. جلسه سازش در اداره کار انجام می‌شود. کارمند و کارفرما دلایل و مدارک خود را با توجه به دادخواست کارمند ابراز می‌کنند.
  یا به توافق میرسند و حقوق کارگر پرداخت میشود. یا کارفرما در جلسه حاضر نشده ، یا اینکه حاضر شده ولی به سازش نمی‌رسند که کار به جلسه تشخیص می‌رسد.
 7.  در جلسه تشخیص رای کارشناسان  به ۲ طرف ابلاغ می‌شود، اگر کارمند یا کارفرما اعتراضی داشته باشد و به توافق نرسند، کار به جلسه حل اختلاف پرونده کشیده میشود.

جلسه حل اختلاف آخرین جلسه ارائه شکایت در اداره کار است، دو طرف حاضر و مدارک و اسناد خود را در رابطه با پرونده مطرح می‌کنند. سپس رای نهایی صادر می‌شود.

شکایت از کارفرما بابت عیدی و سنوات

مقدار عیدی در سال 99 برابر ۳۸,۲۲۵,۴۰۰‬ ریال می‌باشد . مقدار سنوات نیز برابر ۲۶,۷۴۹,۷۹۰ ریال میباشد. توجه داشته باشید که این مقدار بر اساس حقوق هر سال محاسبه می‌گردد و در هر سال متفاوت است. ما قبلا در مقاله ای تحت عنوان جدول حقوق و دستمزد سال 99 تمامی حقوق یک کارمند در سال 99 را توضیح داده ایم. میتوانید با مطالعه آن از حقوق خود آگاهی پیدا کنید.

اما برای شکایت از کارفرما بابت عیدی و سنوات باید به شعبه اداره کار که در محدوده محل کار شماست مراجعه کنید. در آنجا یک دادخواست تنظیم و پرونده تشکیل میگردد. این پرونده در هیات تشخیص بررسی می‌شود. شما مدارک لازم مثل نوع پرداخت کارفرما ، پرینت های بانکی ، قرارداد و … را ارائه می‌کنید تا در نهایت رای صادر گردد و حقوق شما احیا شود.

شکایت از کارفرما بابت گرفتن سفته

گرفتن سفته از کارگر در شرایط مختلف دارای قوانین و تبصره های مختلفی است. اینکه سفته با چه عنوان یاز کارگر گرفته شود ؟ آیا رسید سفته به کارگر تحویل داده شده است؟ آیا مبلغ و شماره سفته در قرارداد ذکر شده است ؟ آیا سفته سفید امضا هست یا خیر ؟ مبلغ سفته چه قدر است ؟ و سایر موارد در شکایت شما موثر است. نکته ای که هست این است که به هیچ عنوان سفته سفید امضا تحویل صاحب کار ندهید.

برای اینکه بتوانید شکایتی صحیح و تابع قوانین تنظیم کنید ، باید با یک کارشناس این حوزه مشورت نمایید. اگر سوالی دارید می‌توانید در آخر همین مقاله در قسمت نظرات برای ما درج نمایید.

شکایت کارگر از کارفرما بابت اخراج

شکایت کارگر از کارفرما بابت اخراج

شکایت از کارفرما بابت اخراج زمانی امکان پذیر است که شما دارای قرارداد باشید. چه به صورت کتبی و چه به صورت شفاهی که حالت شفاهی نیاز به اثبات دارد. اما باید بدانید که قرارداد کتبی برای احقاق چنین حقوقی نیاز است.

آیا شکایت بابت اخراج امکان پذیر است؟

در صورتی که کارفرما به دلیل سهل انگاری کارمند قبلا به اون به صورت کتبی اخطار داده باشد. و با تکرار اشتباهات کارمند صبر کارفرما لبریز شود ، کارفرما میتواند با پرداخت حقوق باقی مانده و عیدی و سنوات کارمند را اخراج کند. حال اگر کارگر شکایتی داشته باشد با مراجعه به مراجع مربوطه دادخواست ارائه کرده و طرفین دلایل خود را ارائه میدهند. اگر ثابت گردد که حق با کارمند است ، صاحب امر حق اخراج کارگر را تا پایان قرارداد نخواهد داشت.

چگونه از کارفرما بابت اخراج شکایت کنیم ؟

برای شکایت از کارفرما کافی است حداکثر تا 30 روز پس از اخراج به هیات تشخیص روابط کارگر و کارفرما مراجعه کنید. و دلایل خود را برای آن ها شرح دهید. بررسی اعتبار صحبت ها و دلایل شما به عهده این هیئت می‌باشد. در نهایت اگر حق با کارگر باشد به کار خود برمیگردد . اگر حق با صاحب کار باشد حقوق و مزایای باقیمانده کارگر را پرداخت میکند و دیگر کارگر باید به دنبال شغل جدیدی باشد.

مدارک لازم برای شکایت از کارفرما

برای مشاهده مدارک لازم برای شکایت از کارفرما می‌توایند به صفحه زیر مراجعه نمایید:

مدارک شکایت از کارفرما

اگر برای شما سوالی پیش آمده است و یا موردی برای شما واضح نیست می‌توانید آن را برای ما کامنت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود

185 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر من به مدت ۲ سال هست در شرکتی مشغولم که الان ۶ ماهی هست که گفته بیمه مون کرده و از حقوقمون بخشی از خق بیمه رو کم میکرده
  به تازگی یک قرارداد با توجه به قوانین وزارت کار اورده‌ که تا اخر سال هست و ما باید امضا کنیم. من بهشون گفتم عین که هیچیش طبق شرایط فعلی ما نیست تو شرکت گفت بله شرایط من به این شکله حالا من به کارفرما اعلام‌ کردم که این قرارداد و امضا نمیکنم و نمیمونم اینجا ایشون میگن باید امضا کنی بعد استفا نامه بدی تا بتونی حق و حقوقتو بگیری . ایا درسته ؟ من باید امضا کنم و استفا نامه بدم تا عیدی و سنوات بگیرم؟؟

 2. سلام من از اول اسفند پارسال تا اواسط مرداد امسال در یک شرکت کار میکردم و بعد ترک کار کردم و کارفرما راضی به این کار نبوده بنابراین بیمه تیر ماه را که کامل کار کرده بودن رد نکرده و اون تعداد روزی که از مرداد ماه سرکار رفتم هم همینطور حقوق مرداد رو هم واریز نکرده و الان استعلام سابقه بیمه گرفتم می بینم اسفند و فروردین ماه هم بیمه ای برای من رد نشده !!!
  در ضمن قرار دادی هم نداشتم اونجا چطور میتونم ازش شکایت کنم آیا راهی هست؟

 3. سلام.من ۲۷ سال در یکی از بیمارستان خصوصی کار می کنم.استخدام رسمی هستم الان برای گرفتن سختی زیان اور رای دیوان گرفته ام وبیمه هم بعد از بستن حساب بیمارستان وبیمارستان هم باقسط بندی چهار درصد موافقت کرده وبرای من بیمه ترک کار زد وبعد از گذشت یک ماه هنوز بیمارستان امضا نکرده .وگفته امضا نمیکنم با اینکه چهاردرصد را چک داده.ولی میگه از من ناراحته ببمه هم میگه می تونی ترک کار کنی ولی سنوات را نمی دونیم چطوری باید بگیری.ازشما درخواست دارم راهنمایی کنید چگونه ترک کار کنم وسنوات بگیرم

  • سلام بنده حدود یک ماه و نیم در یک شرکت کار کرده ام و حقوق خود را کامل دریافت نکرده ام حدود ۳ میلیون الباقی حسابم رو نمیدن چیکار کنم حتی بیمه ام نکردن ، الان حدود ۲ ماه و نیم که جواب نمیدن

 4. سلام من در یک رستوران ۳سال کار کردم الان حق حقمومو نمیدن ‌سنوات یک هم از قردادم مونده قردادا ۶ماه داشتم برای. دریافت حقو حقوقم چیکار میتونم کنم

  • سلام سعی کنید قیل از هرگونه شکایتی با کارفرمای خودتون صحبت کنید و بدون مراجعه به مراجع قانونی به تفاهم برسید
   در غیر این صورت می توانید از طریق پلیس +10 برای پیگیری حقوق خود اقدام کنید

 5. سلام وقت بخیر
  من سه ماه برای ی دفتر چاپ و تبلیغات کار کردم از ماه اول قرار بود بیمم کنه ولی نکرده ی شبه منو اخراج کرد هنوزم حق و حقوق منو نداده با اینکه دو هفته گذشته من چجوری باید شکایت کنم ازش؟در مورد بیمه هم میتونم شکایت کنم؟

 6. سلام من مدت ۸ماه برای یک شرکت خصوصی کار کردم حقوق خودرا کامل دریافت کردم الا برای ثنوات و عیدی خودم چیکار باید بکنم چه مدارکی لازمه پرینت بانکی و قرار داد و پرینت بیمه نوع پرداخت پیمانکار هم واریزی بوده

  • من از اول سال در شرکتی مشغول کار بودم برج ۷ کار خلوت شد و گفت برو خونتون تا چن روزی بعد زنگ میزنم .یک هفته شد زنگ نزد دوهفته شد بعد زنگ زدم گفتم بیام گفت فعلا میبینی بیکاریم خودمون اگر کار پیدا کردی برو سرکار.بعد باهاش صحبت کردم گفتم عیدی و سنوات ومرخصی های من رو بدید گفت یک ماه دیگه میدم یعنی برج ۸ یا ۹ ایا اگر تا اون زمان نده بازم میشه شکایت کرد؟

 7. سلام من به مدت دو سال و نیم در یک کارگاه مشغول بکار بودم که بعد از ۹ ماه بیمه من رو رد کردن الآن میخوام برای سنوات،بن کارگری و حق مسکن که هیچکدوم رو طی این دو سال و نیم دریافت نکردم شکایت کنم و این که یک سال و نه ماه برام در اون کارگاه بیمه رد شده آیا میتونم برای دو سال و نیم شکایت کنم یا ن فقط باید برای اون یک سال و نه ماه که برام بیمه رد شده شکایت کنم؟

  • سلام
   وقت شما بخیر
   شما برای تمام تایمی که در اون کارگاه فعالیت داشتین میتونید درخواست داشته باشید
   اما پیشنهاد ما این هست که ابتدا با کارفرمای خودتون صحبت کنید و به صورت مصالحه امیز اعاده حقوق کنید

  • با سلام من و برادر کوچکترم ۱۲ سال بدون حقوق و بیمه برای برادرم کار کردیم و او با وعده سال بعد تسویه میکنم مارا ۷ سال سر دواند. ایا ما دو برادر کوچکتر میتوانیم به حق خود برسیم. شاهد هم بسیار داریم. لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • سلام
   بله امکانش هست
   فقط کافی برای دریافت حقق خود از طریق بیمه اقدام کنید و بقیه موارد را هم پیگری کنید

  • سلام خسته نباشیدمن به مدت چهارسال هست که در شغل پرورش زنبورعسل وکارم ۲۴ساعته هست وپیش یک کارفرماکارمی کنم وهیچ بیمه یامزایایی به من پرداخت نکرده است. ایامن راهی دارم برای شکایت کردن

 8. سلام ، من ۵ سال در یک فروشگاه نمایندگی گوشی سامسونگ کار فروش انجام دادم ، بدون هیچ قرارداد و سند مکتوب و برام بیمه رد نکردن. الان میتونم بابت بیمه شکایت کنم ؟ با پرینت بانک و شهادت همکاران میتونم راه به جایی ببرم؟ اگر میتونم چطور میتونم اقدام کنم و کجا باید برم؟

  • سلام
   وقتتون بخیر
   ب مواردی که ذکر کردین امکان پیگیری وجود داره اما پیشنهاد ما این هست که اول با کارفرما به وافق برسین در صورتی که موفق نشدین از طریق پیشخوان های دولتی می توانید پیگیری کنید

  • با سلام واحترام خدمت شما
   برای ثبت شکایت در اداره کار با پرینت بانکی وشهادت همکاران احتمال زیاد بتوانید حق خود را باز پس بگیرید

 9. سلام در شرکت خصوصی مشغول بکارم ، دولیست حقوق داریم ، با بیمه و بدون بیمه . هرماه بابت پرداخت مشکل داریم برای لیست دوم مطابق قانون کار رفتار نمیشود . هر بار هم اعتراض میکنیم راه بجایی نمیبریم‌، یک نسخه از قرارداد نیز تحویل ما نمیشود ، چکار کنیم ؟ که بیکار نشویم و مقرارات رعایت گردد

  • سلام خسته نباشید من مدت یک ساله سرایدارم ولی کارفرما خیلی بی انصافه بجای 4ساعت کار 8ساعت ازم کار میکشه هیچ قراردادی باهامون نبست و حقوقمو نقدی حساب میکنه آیا برای بیمه میتونم ازشون شکایت کنم

  • سلام کلا با توجه به ساعت کاری و عدم پرداخت بیمه می توانید نسبت به دریافت حقوق خود شکایت کنید

 10. سلام در شرکت خصوصی مشغول بکارم ، دولیست حقوق داریم ، با بیمه و بدون بیمه . هرماه بابت پرداخت مشکل داریم برای لیست دوم مطابق قانون کار رفتار نمیشود . هر بار هم اعتراض میکنیم راه بجایی نمیبریم‌، یک نسخه از قرارداد نیز تحویل ما نمیشود ، چکار کنیم ؟ که بیکار نشویم و مقرارات رعایت گردد

 11. سلام وقت بخیر
  من ۲۳ سالمه و برای کارگری کردن نزد یک استاد کاشی کار رفتم
  ایشون به من گفتن برای کاشی کاری روزی ۱۴۰ تومن حساب میکنم منم چون بی پول بودم و کار دیگه ای سراغ نداشتم مجبور شدم قبول کنم
  نزدیک به ۱۹ روز براش کار کردم و ۱میلیون و۵۰۰ هزار فرستاد برام
  بعدش رفتیم خونه خودش برای بنایی کردن
  حقوق کارگرایی که پیش من اونجا کار میکردن روزی ۲۰۰ بود ولی نمیدونم برای من چقد حساب کرده
  خلاصه ۱۰ روز هم بنایی کردم براش
  بعدش اومدم بیرون هرچقد زنگ میزنم ک پولمو بفرست نمیده
  بنظرتون چی کار کنم؟

  • سلام من ب مدت چند ماه برای کسی کار میکردم فقط قرارداد دارم بیمه هم ندارم الان کارفرمام حقوقمو نداده ایا میتونم با شکایت حقوقمو پس بگیرم؟ لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

 12. سلام من مدت بیشتراز دوسال در یک شرکت خصوصی فعالیت به عنوان نیروی افتخاری وحقوق به اسم هدیه بعضی اوقات به ماداده میشد.چندبار توسط مسولین به دلیل خطایی که از من سرزد تنبیه بدنی شدم البته بارها به تمسخر وتوهین و حتی تهمت به روح وروان وجسمم آسیب زدن.یک سال پیش هم منرو اخراج کردم با تهمت زدن البته قبل از آن استعفا خود را نه به شکل اداری در یک کاغذ به دلیل برخوردهای نادرست و ندادن حقوق نوشتم.البته بارها به مدت چندروز به دلیل برخورد نامناسبشان غیبت کردم و دوباره به کار برگشتم.چندبار هم به دلیل عصبانیت به وسایل اداره ضربه زدم که آسیبی ندیدفقط یکبار به در چوبی اتاق یکبار لگد زدم ودر شکست البته قبل از آن بارها مسول مان که آقا بود به بهانه هایی منرا لگد زد که یک خانم هستم.دو تبلت که قیمتش حدود500تاحدود1میلیون بود وواقعا از نظر کارایی خیلی پائین به دلیل سهل انگاریم آسیب دید.وقتی این جانب را اخراج کردن خسارت در ودوتبلت را حساب کردند و حقی بعد از 6ماه به من تعلق نگرفت.البته اگر دیه اسیبهای جسمی وروحیم را حساب میکردم نمیدانم چقدر بایدازآنها جریمه میگرفتم.من باید چه کار کنم؟درضمن سفته 5میلیونی هم نزدشان دارم و نگرفتم.

  • طبق قانون کسی که به صورت افتخاری رفته کار کردن مخصوصا خانوم اگه باشه تمام توهین و رفتارهای نامناسب مدیر و پرسنل با ایشان نیز توهین افتخاری محسوب میشود که افتخار هرکسی نیست و به دلیل اینکه افتخار دادی رفتی اونجا انها هم با افتخار به شما توهین میکنن پس هیچی / و اما شما باید به صورت مودبانه همان روز اول میرفتی دنبال یه شغل غیر افتخاری

  • سلام خسته نباشید من میخواستم ببینم الان من یک قراردادی بسته ام که نوشته داخل از ۱۰ درصد کل سو شرکا به من میرسه و در اخر نوشته طبق روال قبل بیمه شما رد میشه و کارفرما موظف است بیمه شما را رد بکنه
   الان اگر بیمه من رو رد نکنه میتونم شکایت بکنم به اداره کار یا نه ؟

 13. سلام من ۶ سال برای فردی در لباس فروشی کار کردم و کلا ۳سال اخر مرا بیمه کردن بعد برشکست شدن و چند ماه اخر حق و حقوق سنوات مرا ندادن من دیگر کار نرفتم وهر روز با ایشون تماس گرفتم برای حق و حقوقم هنوز ۴ماه ازاین موضوع میگذره و هنوز حق و حقمو ندادن ایا شکایت کنم فایده ای دارد

 14. سلام من در شرکتی به مدت 18 ماه مشغول بکار هستم و متولد 1350هستم صاحبکا ر بهم گفتن بعد از 1ماه بیمه میکنم که بیمه نکردن و بعد از 18 ماه. از شرکت بدلیل ندادن حقوق اعتراص کردم مارو اخراج کردن الان اداره کار شکایت کردم اما در مورد بیمه نمیدونم باید چکار کنم ایشون اسمه منو برای بیمه اصلا رد نکردن الان باید شکایت کنم و اینکه بعد از شکایت برای ندادن بیمه بهم پول میدن یا بیمه در ماه بهم حقوق میده نمیدونم میشه راهنمایی کنید

  • سلام با توجه به شکالیت برای سابقه بیمه به شما پرداختی انجام نخواهد شد
   صرفا سابقه شما در بیمه مورد بررسیو اصلاح می شود

  • سلام من مدت ۱۲سال در اهنگری کار کردم که ۱۰سال هیچ حق حقوقی به من جز حقوق ماهیانه ندادن الانم کار فرما میگه هیچ حقی بهت تعلق نمیگیره ایا میتونم بابت سنوات وعیدی شکایت کنم وایا به نتیجه میرسم ضمنن ایشون حقوق منو نقدی و فقط روزایی که کار داشت بهم پرداخت میکرد

  • سلام.
   وقت بخیر
   من به مدت ۵ سال در یک فروشگاه پوشاک مشغول به کار بودم.بعد این همه مدت فقط ۹ماه سابقه بیمه دارم.طبق قانون کار در تمام این سالها حقوق بیمه ای پرداخت نشده.به تازگی بدون هیچ دلیلی منو از کار اخراج کردن..لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم شکایت کنم چه مدارکی لازمه و چطور میتونم حقمو بگیرم؟

 15. سلام.من به مدت دوسال برای شرکت رب گوجه کار کردم ،االبته بدون قرارداد کتبی.لان میخوام تسویه کنم حسابم رو نمیدن حقوق هم کمتراز اداره کار بوده و 12ساعته و بدون تعطیلی کار میکردم ..و متوجه شدم که تو این دو سال فقط 10ماه برام سابقه بیمه زدن..بخوام اداره کار شکایت کنم همه ی حق و حقوقم رو میگیرن؟

  • سلام من به مدت دوسال امریه یک اداره بودم بعد از اتمام خدمت
   اداره کل یک قراردا با مشاور بسته به عنوان مشاور تظارت پروژه ها ولی چند نیرو ک امریه بودیم رو در قبال همون قرارداد داخل اداره موندگار شدیم و اون شرکت یک قرارداد یک ماهه اولش با ما بست ولی ۱۰ ماه بیمه برامون ریخته حالا بعد از ۱۰ ما اداره ب ما گفته نیاز بهتون نداریم و شرکت ۵۰ میلیون سفته کرفته ایا راهی برای شکایت از اداره وجود داره
   در سامانه ها پروژه ها به نام من ثبت شدن این مدرک وجود داره
   و نامه از طرف اداره هم وجود داره ک من رو معرفق به جایی کردن برای انجام کاری این مدارک در طول قرارداد مشاور هستن

 16. سلام
  من مدت شش ماه در یک مدرسه معاون پرورشی بودم
  هیچ قراردادی ندارم
  نصف حقوق اداره کار رو پرداخت می کردن
  عیدی هم ندادن تنها دریافتی من همون نصف حقوق بود
  الان فقط می خوام بیمه برام رد بشه حاضرم حتی خودم پولشو بدم
  آیا این کار به صرفه هست؟

  • سلام وقت بخیر،من در یک آموزشگاه به مدت شش ونیم سال مشغول به کار بودم‌که بعد زایمان منو برا کار قبول نکردن،من هم به اداره ی کار رفته و از کار فرماشکایت کردم،میخواستم بدونم که بعداز اولین‌جلسه آیا من میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا نه باید صبر کنم تا به نتیجه برسه؟؟

 17. سلام خسته نباشید من 4 ماه تو شرکت بدون قرارداد کار کردم و با بهانه که کمکاری میکنی درجا اخراجم کردن و حقوق دوماهم رو ندادن و سه میلیون هم بابت ضمانت از حقوقم کسر کرده بودن اون رو هم بهم ندادن و گفتن رو هروقت پول دستمون اومد بهت میدیم میخواستم ببینم با این شرایط میتونم شکایت کنم و حقوقم رو بگیرم البته که بیمه هم نکردن و کارمند با این اوضاع تو شرکت زیاد هست متاسفانه…

  • سلام
   امکان شکایت برای شما وجود دارد
   اما به صورت گروهی برای شکایت اقدام نکنید

 18. سلام وقت شما بخیر. بنده دانشجو هستم در طول این ۳ سال به عنوان فروشنده در یک بوتیک بدون بیمه و حقوق منطقی کار کردم (بدون قرار داد) جمعه ها هم از صبح تا غروب یا تا شب کار کردم ۵۰ میلیون سفته بابت ضمانت در اداره و امانت داری بوتیک به کارفرما داده ام(پشت نویسی) حالا اگر از من دست نوشته و امضا بخوان بابت گرفتن حق و حقوق و پس دادن سفته. همچنان میتونم ازشون شکایت کنم؟ و اینکه شاهد های من مشتری های بوتیک هستن نه همسایه ها

 19. سلام
  بنده از سال 93 الی 29 اسفند 99 در یک شرکت خصوصی کار میکردم که قراردادم در این تاریخ تمام شد و خودم تصمیم به بیرون آمدن از این شرکت گرفتم کلا 3 سال آخر را برایمان بیمه رد کرده اند و فقط هم همان 3 سال را سنواتش را حساب و تسویه کردند زمانی که اعتراض کردم گفتند قبل از 3 سال را حق بیمه تان را نقدی میدادیم و سنواتش نیز به ما ربطی ندارد آیا این مورد قابل پیگیری و شکایت هست؟در ضمن لازم به ذکر هست صاحب شرکت و مدیریت کل شرکت قبلا یک مدیر اجرایی داشتند که ما را زیر دست ایشان قرار داده بودند که بعد از سال ها به مشکل خوردند و ایشان را اخراج کردند الان به ما می گوید شما نیروی ایشان بودید و باید از ایشان شکایت کنید چون ما مستقیم با مدیر کل در ارتباط نبودیم این بهانه را آوردند در ادامه من جز 3 سال آخر قرارداد کتبی نداردم و همیشه بصورت شفایی بوده ولی همکارانی دارم که شهادت بدهند و نکته آخر برای ما هر سال اوایل سال درصد فروشی در نضر میگرفتند که به جز حقوق ثابت آن هم آخر سال محاسبه می شد و تسویه یمکردند ولی متاسفانه در قرارداد ذکر نمی شد الان من برای سال آخر فعالیتم طبق توافقی که رسیده بودیم نزدیک به مبلغ 20 میلیون ت درصد طلب کار هستم آیا این مورد را نیز بدون سند می توان پیگیری نمود یا خیر؟البته همکاران شاهدی برای این مورد دارم ممنون می شوم اگر راهنماایی بفرمایید.

 20. سلام پدر من ۱۴ سال در یک شرکت سابقه بیمه دارد و بیمه هم برایش رد شد ولی در سال ۹۹ سر کار دیسکش داره شد و مجبور به عمل شد ولی کارفرما گفت چون موقع عمل برایش بیمه رد شده نمیتونه هزینه استراحت بگیره از تامین اجتماعی و هنوزهم طول درمان پدرم تکمیل نشده و نمی‌تواند کار بکند و مدیر عامل شرکت هم پیغام داده است که اخراجی و دیگه نمی‌تواند کار کند چجوری میتونم شاکی باشم آیا میتوانم کاری هم بکنم یا سودی برایم دارد

 21. Iسلام
  از تیر تا اسفتد در شرکتی مشغول بہ کار بودم(بدون قرارداد) کہ ھفتہ آخر سال یک برگہ تسویہ حساب بہ من دادن و گفتن امضا کن اگہ امضا میکردم بہ ایں معنی بود کہ عیدی۔ حق سنوات و … را گرفتم ولی من امضا نکردم بہ خاطر ھمین مسئلہ علاوہ بر ندادن عیدی و حق سنوات مقداری از حقوقم را ھم ندادن
  آیا میتونم بابت ندادن عیدی و حق سنوات و بیمہ از کارفرما شکایت کنم؟
  حالا بیمہ رو خودم با ھزینہ شخصی پرداخت کردم آیا میتونم هزینه آن را بگیرم؟
  ممنون

 22. با سلام بنده حدود ۱۳ سال در داروخانه ای کار کردم با بیمه بعد این مدت به دخترش واگذار کرد و ایشون هم گفتن با من همکاری نمیکنن پدرشون با دادن آخرین حقوقم و اینکه جبران میکنم کنار کشید و الان ۸ ماهه نه کار دارم نه بیمه هرجا میرم بیمه نمیکنن من میتونم جایی شکایت کنم ؟

  • بنده مدت ۱۱ ماه در فروشگاهی‌مشغول به کار شدم و از همون اول با بنده قراردادی نبستن و تا اینکه چند روز پیش گفتن که با فروشگاه تسویه کنم و اخراج شدم
   و در طول این مدت نه با بنده قرارداد بستن و نه بیمه کردن.
   امکان شکایت هست؟
   و میفرمایید ابتدا درکجا و از چه طریقی شکایت کنم؟

  • با سلام من مدت یکماه در یک شرکت جرثقیل مسغول کار بودم‌ بعنوان راننده و یک روز در یک شرکت مشغول کار بودم ک دچار حادثه شدم HSE ب محل آمده گزارش کرد و بعد ۱۱۵ اوژانس هم ب محل امده من را ب بیمارستان منتقل کردن و جراحی شده و پام پلاتین خورد و بعداز مرخص شدن الان درحال نقاهت هستم‌ ولی کارفرما هیچ خبری از من نگرفت و بعدفهمیدم بیمه منرا پرداخت نکردن احتمال دارد من ۳ماه درمنزل استراحت داشته باشم و دوباره مورد عمل جراحی باشم البته حقوق یکماه مرا پراخت کردن برای اینکه حق ضایع نشود چکار باید بکنم
   لطفا راهنماییی کنید ؟؟؟؟؟؟

 23. سلام من به مدت ۱۰سال تو یه بوتیک لباس فروشی مردانه مشغول به کار هستم آیا میتونم از کارفرما بابت بیمه نکردن شکایت کنم و این ده سال برام بیمه رد بشه؟

  • باسلام و خسته نباشید بنده 1 سال و نیم دارم در یک شرکت کار میکنم و طبق قرار داد سال اولم باید همه کارارو انجام می‌دادم ولی قرار داد سال دوم ک فقط فروشندگی بوده است و فقط 10 ساعت کاری است بیشتر کار میکشن و مجبورمون میکنن ک 11ساعت نیم سرکار باشیم الانم اخراجم کرده اند چون ک س ساعتم رفتم خونم و بیشتر از وظیفم کار نکردم الانم زنگ میزنه ک بیا معذرت خواهی کن و برگرد سرکار تا یک نیرو دیگه بگیرم اگه نیای 3 برابر از حقوقت کم میکنم و سفته هاتو میزارم تو اجرا و خیلی تهدید های دیگه بنظرت چیکار باید بکنم ممنون؟

  • سلام من مدت ۱۲سال در اهنگری کار کردم که ۱۰سال هیچ حق حقوقی به من جز حقوق ماهیانه ندادن الانم کار فرما میگه هیچ حقی بهت تعلق نمیگیره ایا میتونم بابت سنوات وعیدی شکایت کنم وایا به نتیجه میرسم ضمنن ایشون حقوق منو نقدی و فقط روزایی که کار داشت بهم پرداخت میکرد

 24. سلام.کارفرمای بنده من رو پارسال برج 7 از شرکت بی دلیل منطقی اخراج کرد.حقوق و بیمه من رو پرداخت کرد ولی عیدی من رو نداد.میتونم الان شکایت کنم ازش؟ با توجه به اینکه حدود 7 یا 8 ماه گذشته؟ و اینکه حقوق من پارسال ماهی 4 تومن بود.اگه به شکایتم رسیدگی کنن مبنای پرداخت عیدی من 4 تومن هستش یا حداقل حقوق اداره کار؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

 25. با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده از تاریخ 01/01/1396 تا به الان در یک هتل مشغول بکار بودم و از همان ابتدا تا به الان بیمه بنده رد شده است
  طی سال 96 و 97 اضافه کاری روز های پنج شنبه رو بهم ندادن و همینطور از بعد شیوع کرونا هیچگونه اضافه کاری بابت تعطیلات رسمی، جمعه ها و پنج شنبه ها دریافت نکردم. اوایل فیش حقوقی هم میگرفتیم ولی مدت هاست که فیش حقوقی هم دیگه بهم نمیدن. همچنین در پایان هر سال مالی یک برگه قرارداد سفید قانون کار بهم میدن که امضا میکنم و انگشت میزنم. میخواستم ببینم با این تفاسیر میتونم بابت این اضافه کاری هایی که باید بهم میدادن برم اداره کار شکایت کنم؟
  باتوجه به اینکه هتل مجهز به سیستم ورود و خروجی الکترونیکی ثبت اثر انگشت است آیا این امکان وجود دارد که کارفرما بخواهد ساعت کاری های بنده رو دستکاری کند به نفع خودش؟

 26. سلام خسته نباشید بنده چند سالی در رستورانی مار میکنم بیمه من رو کم رد کردن هم عیدی ندادن هم سنوات چه راهنمایی میتونید برام انجام بدید ممنون تون میشم

  • از طریق اداره کار اقدام کنید و براساس سال مورد نظر می توانید عیدی و بیمه را طلب کنید

 27. سلام،خدا قوت.
  من الان از سال نود و دو تو یه شرکت خصوصی ساخت و ساز مشغول بکار شدم.همه بیمه ام رو رد کردن و حقوق هم به موقع دادن فقط یه مشکلی که هس من بعنوان نگهبان مشغول بکار بودم که کلا دوازده ساعتی سر کار بودم،یا هفت صبح تا هفت شب یا برعکسش،که متاسفانه حقوقمون رو حداقل اداره کار حساب میکنن یعنی حقوق هشت ساعتی و ما هم از ترس اخراج و اینکه بقیه نگهبانا بخاطر ترس ازدست دادن شغل حاضر به اعتراض نیستن.ما تمام تعطیلات عید و جمعه ها و تعطیلات رسمی و غیررسمی و … رو سر کار بودیم و هیچگونه اضافه کاری شاملمون نشده و میگن فیکسه هسین شما.من متوجه نمیشم فیکسه یعنی چی؟حالا سوالم اینه که آیا اگه شکایت کنیم چیزی شامل ما میشه یا بازم از ترس اخراج سکوت کنیم و بسوزیم و بسازیم؟حقوق دریافتی من سال۹۹ دومیلیون و هفتصد بوده با ۱۲ساعت کار مداوم بدون هیچ تعطیلی.فقط ماهی حدود دو روز مرخصی طلبکار میشیم

 28. خدا لعنت کنه سازمان اداره کاد و تامین اجتماعی کشور رو بخاطر کم کاری . اگه این سازمان بطور منظم و دقیق از محل کار کارگران و کارخانه و گارگاها باز دید کنن هیچ‌کارگری دنبال شکایت نمیره . من ۵ سال توی تراشکاری کار کردم. صد بار زنگ زدم حراست اراده کار استان . الانم دوساله توی کارخونه دیگه کار میکنم ولی از بیمه و بازدید خبری نیست . توی کشوری ک با نام عدالت علی بی عدالتی میکنن چکاری از دست من کار گر بر میاد .عزیزان هیچ جا شکایت نکنید ک حرف ما بجایی نمیرسه . کار فرمایی ک پول داره مطمئن باشید همه اداره جات آشنا هم داره . انشالا هر بلایی ک سر کار گر میاد سر همه مسئولینی ک باعث پایمال شدن حق کارگر میشه بیاد

 29. سلام بنده از سال 91دوماه بیمه ام رد شده و دیگه بعد از 9ماه قطش کردن و بعد از اینکه متوجه شدم دوباره وصلش کردن حالا خواستم بدونم من بعد از اینکه دوباره وصلش کردن تاریخ شکایتم رو تنظیم کنم یا قبلش مرسی

  • سلام
   شما برای دو ماهی که رد نشده اعتراض دارید و تاریخ شکایت اهمیت ندارد می تواند هر تاریخی باشد

 30. سلام
  من کارمند شرکت توزیع استان تهران بودم و در اسفند 99 بازنشسته شدم از ابتدا در سال 71 در برق تهران استخدام شدم سپس با خصوصی سازی و برونسپاری فعالیتهای دولت من به شرکت آموزش منتقل شدم و با ورشکسته شدن این شرکت در سال 93 به شرکت توزیع منتقل شدم حالا برای گرفتن سنوات استحقاقی این شرکت میگوید که سنوات قبلی به من مربوط نیست من برای شکایت باید چکار کنم باید اینترنتی و از طریق سامانه انجام بدم یا حضورا به وزارت کار مراجعه کنم؟
  ممنون از لطف شما

 31. سلام عرض میکنم خدمت مدیر محترم
  باتوجه به مواجهه با موج انفجار درداخل تونل که عملیات حفاری صورت میگرفت وشنوایی من تاحدود70الی 80دسیبل کاهش پیدا کرده ،آیا می توانم برعلیه کارفرما شکایت نمایم بغرمایید از چه روشی .
  شایان ذکر است که پرونده پزشکی ام قبل از شروع همکاری با این شرکت ،نشانگر سلامتی شنواییم هست. وچون درکارتونل به علت امنیتی اجازه تشکیل پرونده داده نشد بود لذا مدارک وپرونده پزشکی تشکیل نشده بود.لیکن بعد ازمنفک شدن ازکار که بعلت اتمام پروژه بود ،نوار گوش گرفتم که افت شنوایی مذکور را نشان میدهد.
  همجنین به مسائل امنیتی بررسی شرایط کارسخت وزیان آور نیزاز سوی اداره کارنیز راه به جایی نبرد.
  ممنون میشوم که راهنمایی بفرمایید

  • سلام اقای فتحی
   شما می توانید از طریق دیوان عدالت شکایت خود را عنوان و پیگیری نمایید
   البته برای این کار نیاز به داشتن شاهد و ارائه آن دارید
   موفق باشید

 32. بنده ازسال86/6/30دریک شرکت عمرانی که کارپروژه انجام می دهد ،مشغول بکار شدم وبه مدت11سال واندی یعنی تا97/7/30به همکاریم ادامه دادم وتعداد2الی3 پروژه نیزبعنوان تجربه کاریم درهمان شرکت کسب کرده ام که درمورخه97/9/30به علت اتمام کارپروژه،نامه عدم نیاز دریافت نمودم .شایان ذکر است که دیگر کارهای پروژه این شرکت درسطح کشور به تعداد انگشت شمار می رسد. بنده چاره ای نداشتم که رفتم دنبال بیمه بیکاری و36 ماه که فقط6ماهش مانده است از آن استفاده می کنم.
  دارای 5%جانبازی نیز دارم وازبنیاد جانبازان گفتند که با معرفی نامه آنها به دیوان به انضمام دادنامه می توانم برگشت بکار نمایم .وجنین کردم وبعد از گذشت 2هفته دیوان بدون بررسی وصدور رای ،اشاره داشته به اینکه خوانده: شرکت سهامی خاص(راهسازی وعمران ایران) که جلوی اسم وزارت دفاع که دارای شخصیت حقوقی مستقل است وشرکت مذکور نیزدارای اساسنامه وشخصیت حقوقی جداگانه ای داردرا نمی شود بررسی نمود وکار دیوان را دچار اشکال می کند.درنتیجه پرونده را مختومه و20روز حق اعتراض منظور کرده است.لطفا بفرمایید می شود اعتراض کرد.
  درصورت منفی بودن جواب آیا مرحله بعدی بایستی از راه اداره کار شکایت نمایم که در صورت عدم اتخاذ نتیجه مناسب ،مجددا از مسیر دیوان عدالت اداری تاحصول نتیجه وارد شوم.
  عنوان شغلی بنده: کارشناس بهداشت حرفه ای و51سال نیز سن دارم.
  لطفا راهنمایی فرمایید.

  • سلام اقای فتحی
   با توجه به اینکه شما از بیمه بیکاری خود استفاده نموده اید امکان برگشت به کار وجود ندارد.
   شکایت شما در این زمینه به نتیجه ای نخواهد رسید.

 33. سلام سعادت هستم۱.من ۱۲سال تو جایی مشغول به کار بودم ازساعت ۹ونیم صبح تا ۸ونیم شب یکسره بدون وقت نهارواستراحت ۲یال اول بیمه برام رد نشده
  ۲.اینکه ۱۷۶ساعت برای ماه کامل بیمه حساب میکنه من حدود۴۰۰ساعت ماهیانه کار کردم
  ۳.فقط سال اخر مدرک دارم که چقدر بهم دادن میتونم حقمو بگیرم
  ۴.اون موقع که مشغول به کار شدم یه نفر بودم الان خانواده ۴نفره دارم
  ۵.من حس میکنم به من ظلم شده آدم بی زبون وترسوسی هستم نمیدونم چیکار کنم حقم رو بگیرم الان نمی خواهند من اونجا کار کنم صاحبکارم

  • سلام اقای سعادت
   شما می توانید از طریق پلیس +10 اقدام کنید و با ارائه مدارک نسبت به دریافت حقوق و مزایای خودتان اقدام نمایید.

 34. سلام
  من معازه پلاسکو در تاریخ ۱۳۹۶/۱/6مشعول به کار شدم وتا تاریخ۱۴۰۰/1/20کار فرما بی دلیل از کارم اخراج کرد با این که ۴سال سابقه بیمه دارم آیا امکان شکایت هست کنم

  • سلام
   وقت شما بخیر
   بله شما می توانید از طریق اداره کار شکایت و پیگیری بفرمایید.
   پس از تایید اداره کار می توانید نسبت به دریافت حقوق و مزایای خود یا برگشت به کار اقدام نمایید

 35. با عرض سلام و خسته نباشید وضمن عرض تبریک به مناسبت سال نو
  بنده در تاریخ ۹۸/۸/۳۰در یک چاپخانه مشغول به کار شدم و موقع استخدام گفتن ک همون ماه بیمه برا بنده واریز میشه و سفته به مبلغ ده میلیون تومان هم از بنده گرفتن بدون هیچگونه رسیدی بابت سفته بعدش دبه در اوردن و گفتن ک‌بعد سه ماه بیمه میشی
  حالا بعد گذشت یکسال از کار این چاپخانه و تسویه اخر سال ینی اخرای عید یه برگه اورد و گفت این برگه ی تسویه رو امضا کن و دیگه نمیخاپ بیای بهت زنگ میزنم ولی تو برگه نوشته ک از تاریخ ۱/۱ تا ۱۲/۳۰ مشغول به کار بودم حالا بعد گذشت دو هفته از سال جدید استعلام گرفتم متاسفانه حق بیمه ی سه ماه اول سال و سه ماه اخر سال برای بنده واریز نشده و صابکار بنده هم خیلی راحت گفتن ک برو هرکاری میخای بکن . اما من از اون برگه ک خودش نوشته از این تاریخ تا این تاریخ مشغول کار بودم رو دارم و حتی خودش هم مهر و امضا زده . جدا از این میتونم استشهاد محل بگیرم ک سابقه ی کاریم رو تایید کنن ‌. اگه میشه راهنمایی کنید ک چجوری حقم رو از این بی خدا بگیرم . ممنون میشم پیگیری کنید توروخدا

  • سلام اقای رادمنصوری
   با توجه به مطالبی که فرمودید حتی نیاز به استشهاد محلی هم وجود ندارد شما می توانید به اداره کار مراجعه بفرمایید و حقوق خودتان را پیگیری نمایید.

 36. سلام خسته نباشید من از سال ۹۵ تا سال ۹۹ تو یه شرکت فولاد کار میکردم که سال ۹۹ خودم از شرکت دراومدم ایا میتونم واسه گرفتن حق مرخصی که تو این چند سال پولشو پرداخت نکردنو بگیرم

 37. سلام من دو سری سفته سفید امضا بدون پشت نویسی(که برای ضمانته) وهمچنیین بدون گرفتن رسید داده ام چه طور میتوانم سفته هایم را بگیرم
  در ضمن من حقوق ماه آخرم (مربوط به سال پیش)است را نگرفتم میتوانم برای آنها اقدام کنم ؟

  • سلام اقای وارسته
   شما بابت سفته و حقوق پرداخت نشده می توانید از طریق اداره کار شکایت و پیگیری نمایید.
   در ضمن گرفتن سفته سفید از جانب کارفرما غیر قانونی و مجازات محکمی از سوی قانون دارد

 38. سلام و خسته نباشید
  من در یک شرکت گازرسانی که یکی از پیمانکاران شرکت گاز میباشد کار میکردم .ولی متاسفانه کارفرما اصلا قرارداد نداد.
  1 – اما در سال اول که در سمت دفترفنی و با ماشین شخصی خودم میرفتم سرکار . و قرار بود به غیر از حقوقم بابت ماشینم هم اجاره ماهیانه بده که نداده
  2 – در سال دوم بعنوان سرپرست کارگاه و مسئول خرید مشغول به کار شدم که حقوق ماهیانه سرپرست کارگاه در اشل و فهرست بهای ارائه وزارت نفت و گاز در سال 99 حدودا 9 میلیون تومان هست . و از طرفی من از شرکت نامه دارم که سرپرست کارگاه و نماینده شرکت بودم ولی بدلیل نبود قرارداد، کارفرما فقط حقوق سرپرستی را محاسبه کرده و آن هم با مبلغ حدودا 4.500.000 تومان برای یک ماه
  3 – کارفرما بابت خرید وسایل و سوخت ماشین آلات و خورد و خوراک پرسنل کارگاه هر روز پولی به حسابم واریز میکرد و من هم خرج کارگاه میکردم و فاکتورها را ارائه کردم . و جالب اینکه در سیستم بانکداری موقع واریز پول به حسابم در قسمت شرح نوشته که بابت تنخواه میباشد نه بابت حقوق . ولی همان فیش واریزی ها را بعنوان حقوق محاسبه و به اداره کار ارسال کرده و اداره کار هم به من گفت که این واریزی ها بابت حقوق محاسبه میشه ولی اداره کار ریز پرینت بانکی را هنوز ندیده
  4 – چند روز پیش رای صادر شد و منم اعتراض کردم.
  5 – حسابداری دفتر مرکزی شرکت قبلا تمامی واریزی ها را بابت حقوق و تنخواه ( هزینه های کارگاه ) واسم ایمیل زده که آنها را بابت تائید کردنش و پس ارائه به اداره کار از طریق پلیس فتا پیگیر شدم و واسم تائید کردن ولی اداره کار گفت که اون مدارک بدرد من نمیخوره و ببر در دادگاه دفاع کن در حالی که خود شرکت در مدارک ارسالی به ایمیل اینجانب بصورت کاملا شفاف گفته بود این واریزی ها بابت هزینه کارگاه میباشد نه حقوق

 39. سلام، من از 25 بهمن در شرکتی مشغول به کار شدم، با من به عنوان کار آموز قرار داد بستن، یک قرار داد جدا برای شرکت، و یک قرار داد اداره کار، در صورتی که حقوق وزارت کارو بیمه به من پرداخت نشد، و طبق شرایطی که گفتند هم نبود، ولی به من گفتن باید این هم امضا بشه، و مبلغ 50 میلیون هم سفته حسن انجام کار گرفتن گرفتن، آیا من میتونم شکایت کنم؟

  • سلام
   طبق قانون قراردادهای زیر مبلغ حقوق اداره کار فاقد اعتبار قانونی هستند . و شما می توانید از طریق اداره کار پیگیر شوید.

 40. سلام, وقت بخیر,من از آذرماه ۹۰ در یک شرکت دولتی بع مدت ۹ سال مشغول به کار بودم در سال ۹۹ , ۶ ماهه اول سال با ما قرارداد بستند اما ۶ ماهه دوم هیچ قراردادی نداشتیم روز ۲۷ اسفندماه با توجه اینکه بنده مرخصی بودم قراردادم را به درب منزل فرستادن و با تهدید به اینکه حقوق اسفند را نمی دهند من را مجبور به امضا کردند و فردای آنروز نامه پایان کار به بنده دادند و دلیلشان حضور همسرم به عنوان همکار در آنجا می باشد, لطفا من را راهنمایی بفرمایید چنانچه بنده شکایت کنم امکان بازگشت به کار را دارم یا خیر, ضمن اینکه بنده دارای بیماری خاص می باشم و دارای معافیت کاهش ساعت کاری و همچنین عدم اخراج هستم طبق قانون کاهش,ساعت کار بانوان دارای بیماری خاص, باید اشاره کنم در شرکت ما هیچ آیین نامه ای مبنی بر حضور زن و شوهر در شرکت بعنوان همکار وجود ندارد. مورد بعدی هم اینکه از زمان استخدام بنده علیرغم انعقاد قرارداد مدت معین برای ۹ ماه بیمه من رد نشد, ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 41. سلام خسته نباشی ۸سال کار کردم ۲سال بیمه رد نکرده .ساله۹۹فرودین بیکار شدم به خاطر کرونا تعطیل شد بعد از ۹۹خرداد باز شد ۳روز کار کردم میگی ۵نفر فعلا نیا سرکار صبر کن خبر میدن گفتم باشه هی میرم سر کارم سر بزنم ببینم چه خبر بهدش۶ماه گذشت ۲تا نیروی جدید گرفتن ولی مارو نگرفتم میشه شکایت کنم؟؟؟

  • سلام خسته نباشید من به مدت ۶ ماه در یک فست فود صندوقدار بودم و الان میخام با توافق از کار خارج شم ولی الان تازه دارن برام ۱ هفته بیمه رد میکنن ایا میشه این ۶ ماه رو بیمه برام رد کنن اگه شکایت کنم

 42. سلام عرض ادب احترام
  شرکتی که مشغول بکار بودم بصورت سالیانه از من تسویه حساب گرفته ولی حق و حقوقم را بصورت کامل پرداخت نکرده,
  شکایت به نتیجه میرسد؟

  • سلام خسته نباشید من به مدت ۶ ماه در یک فست فود صندوقدار بودم و الان میخام با توافق از کار خارج شم ولی الان تازه دارن برام ۱ هفته بیمه رد میکنن ایا میشه این ۶ ماه رو بیمه برام رد کنن اگه شکایت کنم

 43. با سلام بنده در شرکتی به عنوان کارشناس فنی استخدام شدم و در اوایل هفت روز هفته به مدت ۱۰ ساعت کار میکردیم و بعد از اعتراضات فراوان ساعت کاری کم شد و اما سه ماه اول کارم ساعت کاری زیاد بود ولی حقوق دریافتی با الان یکسان و مسئله دوم کارکرد جمعه ها که هنوزم به صورت عادی حساب میشه خواستم ببینم میتونم بعد از اتمام کار شکایت کنم یا بعد از گذشت مدت زمانی نمیشه به حق و حقوق رسید؟
  و اینکه رو نوع بیمه هم میشه شکایت کرد که به عنوان کارگر شاده داره رد میشه

 44. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  من از تاریخ 99/7/20 در یک تولیدی البسه بیمارستانی مشغول به کار بودم که طبق توافق یک ماه اول آزمایشی با حقوق 1200 بدون بیمه و از ماه بعد حقوق طبق وزارت کار و شامل بیمه میشدم.من تا به الان هیچ قراردادی باهام بسته نشد و امروزو فردا کرد و همچنین بیمه رد نشده .حقوقم نصفه پرداخت شده . آیا کارفرما میتونه تو جلسه بزنه زیرش که من طبق اداره کار توافق نکردم؟ و مورد دیگه اینکه من تا 27 بهمن اونجا حضور داشتم آیا عیدی به من تعلق میگیره؟

 45. باسلام بنده به مدت هفت سال وچهارماه در یک دفتر ای سی تی روستایی تمام وقت کار میکردم که از سال 92 میباشد سه سال اول با ماهی 125 هزارتومن برای ایشان کار کرده ام که بعد از سه سال هر سال 50هزار تومن به حقوقم اضافه میشد تا سال 99 که حقوق بنده به ماهی 400 هزار تومان رسید در 9/18/که دیگه صاحب کارم گفت دیگه نیرویی نمیخام ودیگه نمیخام بیای سر کار در این مدت نه بیمه بودم ونه مزایا عیدی یا هرچیزی من در یافت نکردم 22برج 9رفتم دادخواست دادم اداره کار بخاطر کرونا 15برج 11 دعوت نامه فرستادن واسه هردومون که جلسه ساعت 10صبح بود با مشورت صاحب کارم واشنایی که در اداره کار داشت جلسه افتاد ساعت 1ظهر بدون اینکه حتی اداره کار اطلاعی به من بده که جلسه تغییر کرده ساعتش بعد ساعتها انتظار باز ریس بنده حاضر به اومدن در جلسه نشد واون مسول نیم ساعت دیگه هم منو الاف نشوند وبلاخره جلسه بدون حضور کار فرما برگزار شد وهنوز هیچ جوابی نیومده حتی ریس اداره کار گفتن چنین پرونده ایی زیر دست من نیومده در کل میخام بگم با اینکه دلیل دارم مدرک دارم استشهاد محلی دارم پرینت هایی که این چن سال حقوقم رو میریخته به حساب اما پرونده من ظاهرا مختومه شد در همین اوایل کار کدوم عدالت وجود داره که حق وحقوق چندین ساله من کار گر گرفته بشه وقتی هیچ عدالتی نیست من یه دختر روستاییم دستم متاسفانه بسته هست اما اینجا فهمیدم که واقعا اداره کار در حق کارگر کم کاری میکنه ومن حتی پارسال بخاطر شرایط سرد محل کارم ذات الریه گرفتم سه ماه تو خونه بودم یه بار صاحب کارم یه زنگ نزد ببینه هستم یا نیستم کاش عدالتی بود ووجود داشت شاید احمقانه باشه وهرکس بنویسه نمیرفتی اما من مجبور بودم چون هرچه اندک اما از سراحتیاج مجبور بودم حالا سوال من اینجا اینه اداره کار حق وحقوق چه افرادی رو میگیره وبه ایشان میده.

 46. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از پاسخگوییتون . بنده یک سال و نیم دریک شرکت خصوصی مشغول به کار بودم همون اول به من گفتن پباید ی حساب بانکی جدا باز کنم و کارت بانکیشو بدم به شرکت جهت واریز کردن بیمه ،که پیامهای بانکی هرماه می یومد که فقط حقوقمو تو کارت میریختن و برداشت میکردن که بیمه رد کنن برام ، ی کارتم دست خودم داشتم که حقوقمو کارفرما واریز میکرد ، حالا دوماه پیش اخراج شدم و کارتم که جهت واریز بیمه داده بودم شرکت مونده دست حسابداری و عیدی و سنوات هم برام نریختن بعد از اخراج ، ولی این ماه عیدی و سنوات رو ریختن تو اون کارت و برداشت کردن حالا من چیکار باید بکنم ؟خواهشا راهنمایی کنید
  کارت رو نسوزوندم که همراه سفتم دم عید تحویل بگیرم

  • با سلام من و برادر کوچکترم ۱۲ سال بدون حقوق و بیمه برای برادرم کار کردیم و او با وعده سال بعد تسویه میکنم مارا ۷ سال سر دواند. ایا ما دو برادر کوچکتر میتوانیم به حق خود برسیم. شاهد هم بسیار داریم. لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 47. با سلام عرض ادب ۱۵ساله توی باغی کارمیکنم حقوق دریافت کردم ولی بیمه نشدم چطوری برای بیمه اقدام کنم

 48. سلام من دو سری سفته سفید امضا بدون پشت نویسی(که برای ضمانته) وهمچنیین بدون گرفتن رسید داده ام چه طور میتوانم سفته هایم را بگیرم
  در ضمن من حقوق و بیمه ماه آخرم (مربوط به سال پیش)است را نگرفتم میتوانم برای آنها اقدام کنم

 49. سلام اگر کسی 15 روز جایی کار کرده باشد بدون قرار داد و بیمه می تواند از کارفرما شکایت کند؟ فقط از دفتر حضور و غیاب عکس انداخته باشد

 50. سلام و خسته نباشیدخدمت شما بزرگوار و سپاس که با حوصله فراوان به سوالات جواب میدید ، بنده سی سال سن دارم و درحال حاضرکارمندمرکز بهداشت هستم که به صورت قراردادی معین سه سال سابقه بیمه دارم ؛ و الان سوالم مربوط به قبل از ورود به کارم هستش که از بیست و یک سالگی تا بیست و پنج سالگی در یک مغازه نقاشی خودرو کار کردم که کارفرما فقط اکتفا به حقوق هفتگی میکرد و منو اصلا بیمه نکرد ، آیا میتونم از کارفرمای قبلی شکایت کنم ( فقط باید بگم که هیچ‌قرار دادی رو ننوشتیم ) اما حداقل بیش از بیست نفر شاهد دارم که گفتن برام امضا میکنن و گواهی میدن که چهار سال اونجا کار کردم ؛ الان سوالم این هستش که با اینکه کارمند هستم آیا میتونم الان شکایت کنم تا اون سابقه بیمه برام بحساب بیادش یا خیر ؟ و آیا با شهادت اون افراد که گفتن برام گواهی میدن آیا موفق میشم یا خیر ؟ ببخشید که متنم طولانی شد ؛ باز هم ممنونم از لطف بی کران شما

  • سلام و عرض ادب خدمت شما
   ممنون از شما

   بله کارمند بودن شما هیچ ربطی به اون قضیه نداره. و الان میتونید به اداره کار مراجعه کنید و برای بیمه پرداخت نشده اون 4 سال اقدام کنید.
   بله یکی از راه های اثبت هم همین شاهد هست.
   شما تشریف ببرید اداره کار فرم مربوه را در اختیارتون میذارن. بعلاوه راهنمایی میکنن که چه مدارکی نیاز هست. داشتن قرارداد کتبی ملاک نیست
   و راه های مختلفی برای اثبات هست

 51. بعد از 4 سال کار در یک مجموعه ای، بصورت شبانه اخراج شدم و حتی فرصت تحویل اموال نیز به بنده داده نشد
  الان کارفرما به بهانه اینکه اموالت را تحویل نداده ای از پرداخت سنوات و هزینه غذای این 4 سال شانه خالی می کند.
  لازم به ذکر است که سندی بابت تحویل اموال در شروع همکاری امضا نکرده ام، چون اموال شرکت مفقودی زیادی داشت؛ اما الان ادعا می کنند که اموال تحویل بنده بوده است

  لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید تا چگونه سنوات و هزینه غذای ایم 4 سال را دریافت بکنم؟

  • سلام دوست عزیز . شما به راحتی میتونید تشریف ببرید اداره کار اونجا مدارک و مراحل مورد نیاز را بهتون میگن. پیگیری میکنید و به تمامی حق و حقوق خودتون میرسید. نگران نباشید.
   تشریف ببرید اداره کار و از راه قانونی اقدام کنید. نگران هم نباشید.

 52. سلام وقت بخیر من یک سال برای شرکتی کار کردم و هیچ گونه پرداختی طبق اداره کار به من نداشتن و چند ماه هم بیمه رد نکردن و آخر سال به صورت محضری امضا دادم که تمام مطالباتمو دریافت کردم و هیچ طلبی ندارم و الان بعد از دوسال سفته هامو بهم پس نداده الان میتونم روی این سه مورد شکایت کنم؟
  1-طلب مابه التفاوت حقوق و عیدی وسنوات
  2-طلب سفته ها
  3-حق بیمه

  • سلام . بله تشریف ببرید اداره کا رو روی هر سه مورد پپیگیری کنید و مطمئن باشید که به حق و حقوقتون میرسید ان شاءالله.

  • سلام.
   بنده قرارداد کارم سه ماهه تمدید میشد آخرین قرارداد من 1399/10/01 به اتمام رسید و من بدون قرار داد جدید به کارم ادامه دادم و کارفرما از بستن قرار داد جدید تفره میرفت تا اینکه در تاریخ 1399/11/07 دچار بیماری کرونا شدم وتا 1399/11/07 استراحت پزشکی که مورد تائید سازمان بیمه تامین اجتماعی هم قرار گرفته داشتم که کارفرما درجریان بوده بعد از اتمام استراحت نامه بازگشت به کار گرفتم ولی کارفرما گفت دیگه احتیاجی به شما ندارم و شب عیدی بیکار شدم آیا میتونم شکایت کنم بابت بیکار کردنم باقی مانده سال تا عید حقوق و مزایا تعلق میگیره به من یانه؟

 53. سلام
  من مدت ۱۰ سال تو یه داروخانه دامپزشکی به عنوان مدیر فروش کار کردم.ماه قبل تصمیم گرفتم واسه خودم کار کنم. تازه فهمیدم تو این مدت، ۳ سال اول بیمه برام رد نشده و فقط مدت ۷ سال اخیر بیمه پایه اداره کاربرام‌رد شده.هیچ سنوات،حق اولاد،بن کارگری یا مسکن تو این سالها بهم داده نشده.
  الان میخوام بابت سنوات و حقبیمه اون ۳ سال اول که برام رد نکردن اقدام کنم.
  چه کاریباید انجام بدم؟
  ممنون

  • سلام . تشریف ببرید اداره کار . اونجا هم فرم مورد نظر را بهتون میدن. هم مدارک مورد نظر را از تون درخواست میکنن.
   علاوهبر بیمه و عیدی و سنوات ، حق مسکن و خوار و بار هم بهتون تعلق میگیره اگر نداده باشن

 54. باسلام من حدودسه سال برای شرکت دولتی کار کردم ولی نه قردادی دارم ونه بیمه ای برام پرداخت شده ونه مرخصی داشتم وحقوم را با فاکتور پیمانکار میگرفتم ومن کارت بهداشت برای کار خود دارم ایا میتوانم شکایت کنم ممنون

 55. درود بر شما وقت بخیر
  من از مهر 96 در یک کارخانه ای کار می کردم که تا زمانی که روز مزد بودم بیمه به صورت درصدی یعنی ٧درصد به ازای روزهای کارکردم و ٣٠ درصد به ازای روزهای تعطیلی از حقوقم کم میشد و با روزی ١٠ ساعت کار در کل حقوقم کم بود به عنوان نمونه دستمزد آبان ماه٩٩ یک میلیون و نهصدو بیست هزاربود، ضمن اینکه سنوات و پاداش هم پرداخت نشده است
  آیا میتونم از نحوهٔ بیمه کردن و همچنین از کم بودن حقوق و سنوات خودم شکایت کنم؟
  ممنون میشم اگر بنده را راهنمایی کنید.

  • سلام دوست عزیز بله
   شما تشریف ببرید اداره کار مدارک مورد نیاز را ازتون میخان و راهنمایی میکنن که چیکار کنید.

 56. باعرض سلام ووقت بخیر حدود پنج ماه دریک جایگاه پمپ بنزین کارکردم علاوه براینکه بیمه ام نکرده ماهیانه ۱۴۰۰۰۰۰هزارتومان به من حقوق میدادند وحالا اخراج شده ام بنظرشماشکایت کارفرماکنم میتوانم حق حقوقم رابگیرم ممنون وسپاس ازشما

  • سلام دوست عزیز تشریف ببرید اداره کار ، حقوق ، مزایای ، حق مسکن و خوار و بار و عیدی و سنوات و اضافه کار و بیمه و …
   هر آنچه که حق شماست و حداقل هست طبق قانون و به شما پرداخت نشده همه را باید بهتون پرداخت کنن.

 57. سلام وقت ب خیر واقعیتش من توی یک کارگاهی مشغول ب کار بودم که الان حدود ۲ ماهه از اونجا اومدم ببرون و شش میلیون تومان از کارفرما طلبکارم و ایشون از دادن طلبم سر باز میزنه ضمن اینکه متاسفانه قردادی کتبی با کارفرما نداشتم و من رو هم بیمه نکرده ایا میتونم از راه قانونی اقدام کنم؟

  • سلام بله . شما تشریف ببرید اداره کار اونجا راهنماییتون میکنن و بهتون میگن که دقیقا چه مراحلی را باید طی کنید و ان شاءالله حق و حقوقتون را میگیرید نگران نباشید.

  • سلام اگرکارفرمایی قول بیمه رابه کارگر داده باشد ولی بیمه نکرده باشه درموقعه شکایت میتوانیم بیمه ۱۴ ماهی که مشغول بودم رابگیرم قراربودحق بیمه رابه من بده تاخودم پرداخت کنم تواین مودت هم بیمه نبودم ممنون ازراهنمایی که میکنید

  • سلام .
   دادن حق بیمه به خود کارگر خلاف قانون هست و باید این بیمه به اداره بیمه پرداخت شود.
   شما اگر از طریق اداره کار و اداره بیمه اقدام کنید راهنماییتون میکنن که این 14 ماه که فرمودید ، کارفرما موظف بشه پولش را به بیمه پرداخت کنه و سابقه بیمه شما در اداره بیمه ثبت شود.

  • با سلام وعرض خسته نباشید خدمت برادر زحمت کش من ۱۲ سال هست که تو کارگاهی صنعتی کار میکنم هفت سال اول بیمه برای ما رد میکردن ولی بازم ناقص اما سه چهار سال هست بیمه ما رو قطع کردن هروقت میپرسیم میگن به خاطر دزدان دارایی ومالیات نمیتونیم پرداخت کنیم ۱۲ ساعت هم کار میکنیم با حداقل حقوق بدون عیدی و سنوات و… دوتا بچه کوچک دارم خواهشا راهنمایی کنید خدا اجرتون بده انشالله

  • سلام دوست عزیز ممنون از شما

   ببینید بیمه حق شماست طبق قانون
   عیدی حق شماست طبق قانون
   سنوات حق شماست طبق قانون
   حق اولاد هم حق شماست طبق قانون
   اضافه کاری حق شماست طبق قانون

   و هیچ کارفرمایی اجازه ندارد هیچ کی از موارد بالا را به شما پرداخت نکند. کارفرما باید شما را بیمه کند و ه رماه مبلغ بیمه را به حساب تامین اجتماعی واریز کند.

   موارد فوق حداقل هستند. یعنی هیچکس اجازه ندارد این حداقل ها را زیر پا بگذارد.
   شما تشریف ببرید اداره کار اونجا مدارک لازم را ازتون میگیرن و برای بیمه ، حق اولاد ، اضافه کاری ها ، عیدی و سنوات ها و سایر حقوق و مزایایی که کارفرما بهتون پرداخت نکرده ، حق شما را براتون میگیرن. موفق باشید.

 58. سلام من ازسال سه سال دریه دفتربیمه با حقوق کم مشغول بکارم.تقریبا یک سال و خورده ای دو شیفت کارکردم یک سال خورده ای تک شیفت نه حقوقم طبق اداره کاره،نه بیمه دارم،هرسالم بهشون میگم بیمه م کنیدیاقانعم میکنند یا میگن بیمه ارزون پیدا کردیم بیمه ت میکنیم.بازرس ازاداره بیمه اومدقراربودبیمه بشم.ولی امروز رفتم دیدم بیمه نیستم. کارهای بیمه م انجام نداده.تصمیم دارم از ماه آینده دیگه سرکارنرم. میخواستم ببینم بنظرتون بایدچکارکنم؟

  • سلام اینجور که میفرمایید کارفرمای شما حاضر نیست حقوق شما را طبق قانون پرداخت کنه و قوانین را زیر پا میذاره . اگر میخواهید از این کار صرف نظر کنید تشریف ببرید اداره کار تا تمامی حقوق ، بیمه ، مازایا ، عیدی و سنوات و … که طی این سال ها بهتون ندادن را طبق قانون بهتون برگردونن. هیچ کس حق نداره کمتر از اداره کار قرارداد ببنده . حتی قرارداد شفاهی . اگر قراردادی بسته بشه کمتر از قوانین اداره کار باطل هست و کارفرما را مجبور میکنن که حق و حقوقتون را بپردازه

 59. سلام و وقت به خیر،
  من دیزاینر یک شرکت نرم افزاری هستم و یک و سال و نیم پیش قرارداد بستم. قرارداد من در مهر به پایان رسید ولی کماکان برایشان کار میکردم.
  قرارداد من به صورت ساعتی ۵۰ هزار تومان بوده ولی بیمه پایه برایم رد شده.

  تا اینکه ۳۰ آذر بدون اطلاع قبلی و دلایل قانع کننده به من گفتند که اخراج شده ام. ولی تا اواخر دی ماه به من کماکان کار محول شده بود.
  کارفرما اصرار دارد تا آخر دی فقط حقوق و مزایای من را حساب کنند.

  حالا چند سوال دارم:
  ۱. اول اینکه آیا این اخراج تخلف محسوب می شود و اگر بله چگونه میتوانم شکایت کنم؟
  ۲. با توجه به عدم تطابق بیمه و حقوق و همچنین قرارداد پاره وقت داشتن آیا کماکان میتوانم شکایت کنم؟
  ۳. برای بیمه آیا امکان شکایت هست؟
  ۴. برای مالیات چطور؟
  ۵. حق و حقوق من با توجه به مفروضات بالا تا چند ماه باید محاسبه گردد؟
  ۶. آیا امکان دارد با توجه به نوع قرارداد و نوع اخراج رای به بازگشت به کار برای من صادر شود؟
  ۷. آیا این کار با توجه به نوع قرارداد بسته شده مشکلی برای من ایجاد میکند؟

  • سلام وقت به خیر .
   1. اگر پیگیری کنید ، ممکن است که اداره کار شما را برگشت به کار بزند. قانون باید اثبات کند که اخراج شما قانونی بوده یا خیر
   2. با توجه به اینکه از اول برای شما بیمه حداقل رد شده بهتر است که درمورد بیمه شکایت نکنید.
   3. باید درخواست ادعای سابقه کنید اگر بیمه کلا رد نشده ولی اگر رد شده بر اساس اداره کار دیگه هیچی
   4. چون بیمه را بر اساس حداقل رد کرردند دیگه بهتون مالیات تعلق نمیگیره. در صورت شکایت هم باید مالیات را شما رد کنید هم مقدار بیمه ای که باید رد میشده بیشتر میشه و شما هم باید بیشتر پرداخت کنید.
   5. تا آخرین روزی که در شرکت بودید براتون باید محاسبه بشه
   6. احتمالش وجود دارد. بله.
   7. خیر مشکلی نداره . اگر فقط بازگشت به کار برای شما زدند و شما به کار برنگردید ، بدانید که بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت.

   برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید

 60. سلام وقت بخیر
  من توی شرکتی کار می کنم که یه قرار داد اصلی داریم که حقوقش اداره کار هست . و یک متمم که بقیه حقوق اصلی هست . الان کارفرما سنوات من رو روی قرار داده اداره کار داده چطور می تونم سنواتم رو روی حقوق کل بگیرم .

  • سلام این دست کارفرما هست که بتونه روی حداقل عیدی و سنوات را رد کنه. یعنی اگر شما پایه حقوق هم ماهی 5 میلیون برای مثال بگیرید ، باز میتونه روی حداقل رد کنه براتون.

  • سلام من دو ماه تو یه شرکت کار کردم بیمه هم رد شده برام حقوقمو دادن ولی عیدی و سنوات رو میگن واس دوماه تعلق نمیگیره درسته؟ یا با شکایت میتونم بگیرم

 61. سلام ببخشید من 7 ماه هست ک دارم تو ی شرکت خصوصی کار میکنم و دقیقا آخر ماه هفتم خودم اومدم بیرون.. ن بیمه ام کرده بودن و ن حقوقم رو درست وزارت کاری دادن…
  فقط 1 تومن ثابت دادن و 3% پورسانت..
  و موقعی ک خواستم بیام بیرونم بهشون گفتم با من تسویه کنید هم بابت سنوات و عیدی و بیمه و اینا
  گفتن.. ن…
  الانم هم پورسانتمو ندادن و هم تمام حق بیمه و اینارو…
  اگ شکایت کنم چقدر حدودا بهم داده میشه؟

  • سلام دوست عزیز . باید برید اداره کار و بر اساس قراردادتون مشخص میشه . نمیشه گفت چه قدر حدودی
   ولی حق بیمه ، سنوات ، عیدی و … به شما تعلق میگیره

 62. سلام و خسته نباشید
  پدر من چن سال پیش با کمیته امداد امام خمینی بعنوان آسفالت کار ب مدت ۱۷ سال همکاری کرده و کارشون این بوده ک از روی مزایده ک شرکت میکردن خانه مددجویان رو آسفالت و قیرگونی میکردن
  حالا بعد از گذشت چن سال پدرم میخواهد شکایت کند و از اون سال ب بعد هیچ گونه شغلی نداشتن و ندارن
  حال میتوانم کلیه مزایا و سنوات بخصوص بیمه ۱۷ سال رو طلب کنم و شکایت کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 63. بنده ۷سال دررستوران کارکردم بعدازدوسال کارکردن مرابیمه کرد۷۰درصدبیمه راازمن میگرفت عیدی سنوات هم نداده ۱۰ماهم ازبیمم بعدازبیمه شدن نریخته ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقت به خیر . بسیاری از حقوقو مزایای شما پرداخت نشده. اگر میتونید توافق کنید با کارفرما . اگر نه تشریف ببرید مراجع قانون(اداره کار)

 64. با سلام و خسته نباشید
  بنده درشرکتی از ۹۷/۸ الی ۹۹/۳ مشغول بودم و ارتقاء شغلی داشته ام بعد از یک سال و ثبت ارتقاء شغلی بنده انجام شده بود و حقوق ان را دریافت میکردم بعد از مدتی به دلایلی داخلی شرکت بنده را عدم تمدید قرارداد کرده و گفتند که بعد از سه ماه برای گرفتن سفته ها و سنوات و عیدی و ….باهاتون تماس میگیریم اما الان به ۷ ماه رسیدیم اما خبری ازشون نشده و اینکه تماس گرفتم و پیگیری حضوری کردم به انجام کار بنده فقط وعده و وعید میدهند وپشت گوش می اندازند و اینکه احتمالش هست که سفته های بنده رو به بانک سپرده و درخواست وام کنند برای شرکت؟
  می ترسم از سفته های من سواستفاده کنند.
  و اینکه در چه صورتی سفته را به اجراء میزارن آیا محدودیت زمانی داره یا اینکه تا زمانی که قرارداد داریم اینکار رو میکنن و یا بعد گذشت چه زمانی سفته کارساز نیست که کارفرما حقی بابت سفته نداره و یا اینکه باطل می‌باشد؟
  ممنون.

  • سلام برای گرفتن حقوقو و مزایا و عیدی و سنوات و … به اداره کار مراجعه کنید حتما
   اما درمورد سفته اینو بدونید که کارفرما فقط میتونه بابت حسن انجام کار سفته بگیره وگرنه غیر قانونی هست کارش.
   شما اگر از طریق همون اداره کار اقدام کنید بحث سفته را هم پیگیری میکنید و قانونا کارفرما را موظف میکنن که سفته را هم بهتون برگردونن

  • با سلام من و برادر کوچکترم ۱۲ سال بدون حقوق و بیمه برای برادرم کار کردیم و او با وعده سال بعد تسویه میکنم مارا ۷ سال سر دواند. ایا ما دو برادر کوچکتر میتوانیم به حق خود برسیم. شاهد هم بسیار داریم. لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 65. سلام وقتتون بخیر
  من هفت ماه در یه شرکت خصوصی کارمیکنم روز مصاحبه به صورت شفاهی مدیرشرکت گفتن حقوق و مزایا اداره کاری هست و حق مسئولیت دارید و نهایتا از ماه دوم بیمه میشید. بیمه از ماه چهارم ردکردن حق مسئولیت ندادن و چهارماه اول حق مسکن رو نصف دادن.مرخصی روهم از حقوق کم میکنن که بعدا با سنوات پرداخت کنن.سنوات رو هم دو سال یه بار پرداخت میکنه.آیا درصورت اخراج میتونم بابت بیمه سه ماه اول و حق مسئولیت و مرخصی هایی که کم کردن و عیدی و سنواتم شکایت کنم.درصورت بیرون آمدن اختیاری از کار چطور؟آیا این موارد که ذکرشد تعلق میگیره؟

  • سلام برای موارد ذکر شده بله میتونید. البته به جز حق مسئولیت . باید در قرارداد کتبیتون قید میشده. طبق قانون کسی نمیتونه کمتر از شرایط اداره کار بهتون حقوق و مزایا بده . اما بیشتر از اداره کار هم در صورتی میتونید بگیرید که توی قراردادتون اون حقوق و مزایا را داشته باشید.
   بیرون اومدن اختیاری اگر منظورتون ترک کار هست؟
   یا استعفا دادن و توافق با آن ؟
   این مورد را از اداره کار پیگیری کنید. قاعدتا باید بهتون عیدی و سنوات و … را بدن.

 66. با سلام و احترام
  من در شرکتی مشغول به کار می باشم که متاسفانه حقوق ۸ ماه اخبر را پرداخت نکرده، قرارداد ما شعاهی بوده و تنها سند من در این خصوص لیست بیمه اداره کار است که مبلغ بیمه واریزی خیلی کمتر از مقدار توافق شده است، آیا شانسی برای رسیدن به حق و حقوم وجود دارد .با سپاس

 67. سلام من ۸ سال دریکی از سوپر مارکت بیرون شهر کار میکنم هروقت اسم بیمه اوردم گ۴ت بیمت میکنم کارمم دوازه ساعت بود از ۸ تا ۸شب هروقتم حقوق میخواستم خورده خورده بهم میداد نه عید بهم داد نه سنوات هروقتم گفتیم میگفتم همه باهم بهت میدم تا الانم هیچ قراردادی نداشتیم شفا هن بوده الانم از هرکسی میپرسم میگه چون هر هفته بهت کم کم حقوق داده شما روز مزد میشید وبیمه تلق نمیگیره من باید چی کار کنم الان

  • سلام دوست عزیز .
   اشتباه بهتون گفتن و گمراهتون کردن
   کمترین حقوق و مزایای که در کشور میتونه پرداخت بشه حقوق اداره کار و مزایای اداره کار هست.
   هیچکس حق نداره کمتر از قانون اداره کار پرداخت کنه بهتون. شما هم باید بیمه بشید. هم حقوقتون حداقل اداره کار باشه. هم بهتون اضافه کاری تعلق میگیره
   هم عیدی و سنوات بهتون تعلق میگیره
   این مواردی که گفتم همه و همه کمترین حق شماست طبق قانون و کسی نمیتونه بهتون نده
   داشتن قرارداد شفاهی حتما لازم نیست
   تشریف ببرید اداره کار. اونجا میتونید طرح شکایت کنید. مدارک لازم را بهتون میدن. راهنماییتون میکنن. و در نهایت به حقتون میرسید.

 68. سلام وقت بخیر من ۴ ساله در یک فست فود صندوق دارم و علاوه بر کار خودم چندین کار دیگه هم کمکشان ور طول شب انجام میدادم ب خاطر کمبود نیرو الان خواستار حق بیمه ۴ سال خودم شدم و تفاوت حقوقم نسبت ب اداره کار و عیدی و ثنوات
  ولی قرار داد شفاهی هست کتبی چیزی ندارم برای اداره کار جز پرینت بانکی چه مدارک دیگه ای لازمه برای اثباتش و چقدر تقریبا صابکارم رو جریمه میکنن

  • سلام وقت به خیر
   اگر طبق قانون کار بخواهید عمل کنید اینکه شما چند کار همزمان انجام بدید ملاک نیست و فقط ساعت کاری را در نظر میگیرن.
   شما به اداره کار که رجوع کنید بهتون میگن علاوه بر پرینت بانکی چه مدارکی لازمه. همیشه وجود قرارداد کتبی لازم نیست.
   بحث جریمه هم خیلی چیزا بستگی داره که در اداره کار تصمیم میگیرن. موفق باشید.

 69. سلام وقتتون بخیر
  بنده 17 ماه در شرکت خصوصی مشغول بودم که 7 ماه از بیمه من رد نشده ولی از من امضا گرفتند که بیمه را من گرفته ام قرارداد بین من و کارفرما در اوایل شفاهی بود
  در شهریور امسال قرارداد کتبی بین ما به مدت 6 ماه یعنی تا آخر اسفند امسال امضا شد که کارفرما برای جبران اون 7 ماه که بیمه نکرده بود بعد از پایان قرارداد ( آخر اسفندهست) موظف شد درصورت عدم ادامه همکاری به مدت 7 ماه باید این بیمه نکردن من رو جبران کند(داخل قرار داد هم قید شده) ولی تا آبان این قرارداد بیشتر دوام نیاوردوبه دلیل شرایط کرونا بیکارشدم و من که قانونا کمتر از 12 ماه سابقه دارم نمیتونم در خواست بیمه بیکاری کنم کارفرما گفت این 7 ماه از الان شروع میشه ولی الان بیمه ماه اول من رو نریخته الان با توجه به این که اون اوایل قرارداد هم نداشتم و فیش حقوق واریزی از کارت خانوم کارفرما بودواز من امضا گرفتند که بیمه را من گرفته ام چطور میتونم اقدام کنم ؟درضمن اون 7 ماه جبرانی که تو قرار داد ثبت شده هم کمک میکنه ؟(در ضمن در چت های واتساپ خودشون مکرر گفتند که موظف هستند حق بیمه جبرانی بعد از رفتن من رو بریزند.)

  • سلام بله
   راه های مختلفی برای اثبات ادعای شما وجود داره
   راحت میتونید برید اداره کار و اونجا مراحل طرح شکایت را بهتون میگن
   از طریق اداره کار اقدام کنید ان شاءالله نتیجیه میگیرید.

 70. سلام وقت بخیر
  من از خرداد سال93 تا اول خرداد 98 در یکی از سرای محله های شهرداری(زیر مجموعه اداره فرهنگی اجتماعی) کار میکردم به عنوان حسابدار و مسئول پذیرش.
  متاسفانه هیچگونه حقوق و مزایا طبق قانون کار دریافت نکردم. بیمه هم نبودیم در طی این چند سال.در آخر هر ماه حقوق به صورت وجه نقد بهمون پرداخت میشد و ازمون رسید میگرفتن داخل رسید مینوشتن حق الزحمه کارکرد مثلاٌ برج 4 به صورت پاره وقت طبق توافق. و ما هم امضا میکردیم.در طی این چند سال چند سری فقط پول به حسابمون واریز کردن.
  میخواستم بدونم من الان میتونم برم اداره کار و شکایت کنم؟
  مدارک هیچی دستم نیست فقط چندتا کپی رسید حقوق که امضا کردم دارم.
  و اینکه سال 93 تا 94 یه محله دیگه کار کردم که متاسفانه رسید اون یکسال رو ندارم

  • سلام بله میتونید . مرجلعه کنید اداره کار اونجا راهنماییتون میکنن . داشتن قرارداد کتبی ، یا داشتن فیش واریزی حتما لازم نیست . راه های دیگری هم برای اثبات ادعای شما و گرفتن حقوقتون وجود داره . در اداره کار راهنماییتون میکنن

  • سلام وقت بخیر
   بنده از سال 95 تو یه شرکت کار می‌کردم
   قرار بود بعد از 6 ماه بیمه بشم
   که هی به دلایلی از جانب کار فرما به امروز و فردا موکول شد چند بار گوشزد کردم ولی تاثیری نداشت از یه طرف هم به خاطر اینکه شغلی نداشتم مجبور شدم بمونم و هر بار مامور بیمه میومد منو مجبور میکردن پنهان بشم
   بهر صورت تا امسال که بهشون گفتم یا بیمه کنید و اداره کار حقوق بهم بدی یا دنبال نیرو باشین
   که گفتن اخراجی و از طرف شرکت قابل پذیرش نیست با اینکه من قرار داد ندارم
   امکانش هست شکایت کنم
   و به حق و حقوق این سه سال برسم

 71. با سلام و خسته نباشید
  من حدود ۲ سال و ماه در یک کارخانه قسمت فروش فروشگاهی کار میکردم اما حقوق ثابت و بیمه بهم نمیداد
  هر وقت هم می گفتم می گفتن درس میکنیم و نمی صرفه و فلان الان هم خیلی وقته حدود ۸ ماه حقوقم رو ندادن و گفتن دیگه کار نکنم قبلا هم نه عیدی نه حقوق ثابت و حدود یک تومن حقوق میدادن الان باید چیکار کنم .یک چک ضمانت هم دارم ۲۵ تومن که با اون منو تهدید میکنن

  • سلام و وقت به خیر
   دوست عزیز کارفرما هیچ اقدامی علیه شما بابت چک ضمانت نمیتواند انجام دهد.
   خیالتون راحت
   شما تشریف میبرید اداره کار اونجا مدارک لازک را بهتون میگن و اقدامات لازم را انجام میدید و تمامی حقوق ، مزایایا ، عیدی سنوات و … را تا ریال آخر برای شما محاسبه میکنن
   و کارفرما را ملزم به پرداخت میکنن

 72. سلام بنده ازسال ۸۲بعنوان آتشنشان ومقنی درآتشنشانی مشقول به کار شدم ولی متاسفانه کارفرماحکم کارگزینی من را بعنوان کارگر خدمات شهری زده است، وخودکارفرما نیز تائید میکنه ولی بیمه قبول نمیکند و اعلام میکند هرچیزی که در پرونده پرسنلی شما میباشدقبول میکنم دوسالی که زده خدمات شهری جزء مشاغل سخت نیست لطفاراهنمایی کنید ممنون میشم

 73. سلام.خسته نبتشید
  من از ابتدای سال ۹۶ تا آخر اسفند ۹۸در یک شرکت پیمانکاری که پروژه های اجرایی شرکت گاز رو انجام میداد مشغول بودم.بعنوان مسئول خرید و نمایندکالایی که کارهای اداری رو هم انجام میدادم بجز خودم سواری شخصی خودمم در اختیار شرکت بود.که با ماشین به من سال ۹۶یک ونیم میلیون سال ۹۷یک وهفتصد وسال ۹۸یکونهصد حقوق میداد عیدی هم هر سال یکونیم داده وآخر سال یک کاغذ ازم امضا گرفت که کلآ تسویه کردیم.حالا میشه لطف کنید بگید من میتونم سنوات و باوالتفاوت عیدی و حق مرخصی رو بگیرم.قرارداد کتبی نداریم.و اینکه شرکت میتونه ادعا کنه حقوقی که دادم چون یه مقدار بیشتر از حداقل حقوقه همون سنوات و عیدی هست.
  ممنون

 74. باسلام
  من در شرکت خصوصی کار میکردم که در اون کارگاه از ناحیه زانو آسیب دیدم حالا با اینکه شرکت هزینه های درمان رو تقبل کرد و بعد چند وقت تسویه کردم به درخواست شرکت. حالا بعد از ۶ ماه هنوز پام ایراد داره الان سوال بنده اینه آیا میشه از شرکت بابت آسیب وارده شکایت کرد یا نه؟اگه میشه ممنونم میشم راهنمایی کنین

 75. سلام وقت بخیر .من از سال 93 تا 98 در زیر مجموعه شرکت های پیمانکاری شرکت برق کار میکنم تا الان نه بیمه برام رد کردن نه سنوات پاداش عیدی حق مسکن و ایاب ذهاب .با توجه به سند واریزی بانکی و نامه اشتغال به کار و استشهاد همکاران می توانم از طریق اداره کار مطالباتم را دریافت کنم با تشکر از شما

  • سلام و درود
   بله صد در صد
   شما مراجعه کنید به اداره کار و تمامی مداراک بالا را تحویل میدید و طرح شکایت میکنید.

 76. سلام خداقوت
  من از ۵شهریور 98تا به اکنون در شرکت خصوصی مشغول به کارم متاسفانه بیمه من سال 98رد نشده و سال 99 فقط ماه اردیبهشت و خرداد و مرداد و شهریور رد شده و حقوقم کمتر از وزارت کار 1800تومان و نصف پول بیمه رو معادل 344560 تومان از بنده کسر کرده الان به خاطر بیماریم و شرایط بیمه ام نمیخوام همکاری کنم آیا میتونم شکایت کنم بیمه هام رد کنه و بیمه بیکاری بگیرم لطفا راهنماییم کنید
  در ضمن من کمک حسابدار شرکتم واریز به حساب بنده میشد حقوق همه رو با حساب خودم جابه جا میکردم و شاهد هم چون دفتر در پاساژ بود همه منو میشناسن

  • سلام بله
   هم باید بیمه هاتون را رد کنن
   هم باید مابه تفاوت حقوقی که بهتون میدادن و حداقل اداره کار را حساب کنن و بهتون پرداخت کنن

   برای بیمه بیکاری هم میتونید پیگیری کنید
   شما تشریف ببرید اونجا سوال کنید. تمامی مدارک مورد نیاز را بهتون میگن که تحویل بدید و ان شاءاللخ حق و حقوقتونو بگیرید

 77. سلام.من در یک شرکتی کار میکردم به عنوان ویزیتور.کارفرما پایه حقوق مارو ۶ ماه نداد وبجای اون از پورسانت به جای پایه رد کرد.من میخوام ببینم اگر برم اداره کار میتونم به حقم برسم

  • سلام و درود
   بستگی به متن قراردادتون داره
   اگر قراردادتون دقیق تنظیم شده باشه بله
   شما مراجعه کنید به اداره کار و مدارک و قراردادتون را ببرید اونجا راهنماییتون میکنن

 78. سلام

  من 6 سال در یک شرکت خصوصی مشغولم شرکت بیمه منو رد میکنه ولی حقوق منو 100تا 200 تومن کمتر از از پایه اداره کار میده . هم چنین سنوات هم اصلا بمن نداده و عیدی هم معادل یک حقوق میده //// میخوام بدونم شکایت کنم اصلا به چیزی میرسم یا نه ؟؟

  • سلام بله صد در صد
   شما حقتون را خواهید گرفت
   ببینید شما حتی اگر قرارداد کتبی داشته باشد و امضا و اثر انگشت هم زده باشید که کمتر از اداره کار بگیرید ، این قرارداد ارزش قانونی ندارد
   چون طبق قانون هیچ کارفرمایی حق نداره کمتر از حقوق و مزایای اداره کار بهتون بده. هرجا که هرکسی مشغول کار باشه حداقلش اداره کار هست
   و بسته به مهارت و … هم بیشتر میشه
   در ضمن به شما پایه سنوات سالیانه هم تعلق میگیره.
   حقوق شما الان در هر ماه باید چیزی حدود 2 میلیون و 7000 هزار تومان باشه
   اگر فرزند داشته باشید بیشتر هم میشه
   بعلاوه سنوات ( با پایه سنوات فرق داره) بعلاوه عیدی و …
   رجوع کنید اداره کار و اونجا راهنماییتون میکنن

  • سلام من نماکارساختمان هستم یه نمای 5طبقه رو کنتراتی گرفتم طبق قرارداد گفته شده طبقه ب طبقه تسویه میکنم ولی الان 3طبقه کارکردم کارفرما پوله یه طبقه رو داده و بدحسابی میکنه امروز فردا میدم به دروغ میخام دیگه کارنکنم ایا چجوری حقم بگیرم

  • سلام و درود خدمت شما
   شما باید به مراجع حل اختلاف مراجعه کنید و طرح شکایت کنید.

  • سلام بنده متولد ۱۳۴۷/۱۲/۲۶در سالهای ۶۱ تا ۶۴ در جهاد سازندگی مشغول فعالیت بودم در ان زمان هیچ مدرکی دال بر اینکه در انجا مشغول بودم را ندارم نه بیمه ای و نه مدارکی. سال ۶۱ _۶۲ اصلا کامپیتری وجود نداشت تا اسمم ثبت شده باشه. و حقوق را با کارتهای رنگی که تا سر ماه امضا میکردند و پس میگرفتند تا حقوق بدن .فقط چند نفر از همکارانم الحمدلله در قید حیات هستند و شهادت میدهند که در انجا بودم لطفا راهنمائی بفرمائید

  • سلام تشریف ببرید اداره کار . اونجا راهنمایی میکنن که آیا میشه یا نه و همون شهادت هم میتونه یکی از مدارک مورد نیاز باشه.

 79. سلام من در مغازه ای مشغول کاربودم به مدت شش سال یعنی ازسال ٩٢تا آخر سال ٩٨ الان چیزی حدود هشت ماه از این داستا ن میگذره وبه محض اینکه از کارم بدلیل بیمه نشدن وحقوق وزارت کار ندادن وساعات کامل کاردن یعنی بجای هشت ساعت هرروز ١٢ساعت کارمیکردم وهیچ أضافه کاری سنوات وعیدی وپاداش نمیداد ازکارم بیرون آمدم وبه محض خروج از آنجا خودم جای دیگرکارپیدا کردم ومشغولم تا به امروز
  میخواستم بدونم من بعد از گذشت هشت ماه خروج از مغازه میتونم شکایت کنم وحق خودم وسابقه بیمه خودمو بگیرم
  واینکه صاحب مغازه هیچ قراردادی کتبی بامن ثبت نکرده
  میشه راهنماییم کنید

  • سلام بله میتونید حقتون را بگیرید.
   شما کافیه به اداره کار محل زندگیتون مراجعه کنید.
   اینکه کارفرما باهاتون قرارداد کتبی ننوشته مهم نیست. در اداره کار که برید راهنماییتون میکنن که چجوری اثبات کنید اونجا 8 سال کار کردید. برای مثال پرداختی های به حسابتون ، همسایه هایی که شاهد بودن و … همه سند هست.
   مراجعه کنید اداره کار ان شاءالله حقتون را از طریق راه قانونی دریافت میکنید.

 80. سلام
  من مدت ۲۰ روز تو یه شرکت به عنوان مسئول امور پشتیبانی و اداری مشغول بکار بودم که بصورت ناگهانی و بدون اخطار اخراج شدم. و تا پایان ۹۹/۰۹/۳۰ قرار داد داشتم.
  ایا میتونم شکایت کنم و اگر شکایت کنم چه اتفاقی میفته.
  ممنونم

  • سلام . بله میتونید
   شما باید به اداره کار مراجعه کنید. اونجا راهنماییتون میکنن. ابتدا حقوق و مزایای شما را از کارفرما مطالبه میکنن
   سپس کارفرما را مجبور میکنن که شما به محل کارتون بازگردید
   و در انتها اگر پس از پایان قرارداد ، شغلتون را از دست دادید میتونید برای بیمه بیکار ید رهمون اداره کار اقدام کنید
   موفق باشید

 81. با سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم چنانچه شرکتی که باهاش قرارداد داشتم و برام بیمه رد نکرده، الان منحل شده باشه و وجود خارجی نداشته باشه بازم امکان شکایت ازش وجود داره؟
  ممنون از لطفتون

 82. سلام من یه سوال دارم
  پدر من که ناشنوا هستند از سال شصت تا ۹۹ تو یه جایی کار کردن شش ماه در کارگاه و شش ماه کشاورزی و باغداری برای فردی ولی متاسفانه حدود بیست سال بیمه براش رد کردند ولی جند تا نکته هست
  اولا برای پدر من از زمانی که کار کردن هیچگونه سنوات و حق مسکن و پیان کار داده نشده
  دوما بیمه ایشان ناقص واریز شده
  و از طرفی چون معلول هستند حقوقشون دستی می دادند و خیلی کمتر از میزان مصوب یعنی یک سوم حقوق یک کارگر اینو رو هم بگم ‌که کارشم کامل و درست انجام میداده مثل یک شخص سالم و از لحاظ جسمانی مشکل نداره
  حال سوال من از شما ادمین عزیز اینه که چطور میتونم بابت این شس و چندی سال و حقوق کم و پرداخت نشدن سنوات و حق مسکن و عیدی و حق بیمه شکایت کنم؟
  ولی قراردادی ندارد و شفاهی است

  • سلام دوست عزیز قرارداد شفاهی هم خودش سند هست و نیاز نیست حتما کتبی باشه
   شما باید رجوع کنید به اداره کار محل زندکی خود
   اونجا راهنماییتون میکنن و راه های اثبات اینکه پدرتون در محل مورد نظر کار کرده را بهتون میگن
   شکایت تنظیم میکنید و اثبات میکنید پدرتون در محل مورد نظر شاغل بودند و ان شاءالله تمامی حق و حقوقتون را پس میگیرد.
   حتما مراجعه کنید به اداره کار

 83. سلام من به از سال ۹۰ تا سال ۹۶ در یک شرکت خصوصی مشغول بودم و کارفرما چند ماه بیمه منو رد میکرد و چند ماه بهونه میاورد که خدمت سربازی نرفتی نمیتونم بیمت کنم واز سال ۹۶ تا الان هر هفته یک روز به شرکت میروم برای کار اما نه قرارداد دارم با شرکت نه فیش حقوقی وعیدی و سنوات هم نمیداد،چیکار باید بکنم؟

  • سلام طبق قانون مشمولین نظام وظیفه تا زمانی که خدمت سربازی نرند ، نمیتونن طبق قوانین اداره کار استخدام بشن. برای همین کارفرمای شما نمیتونه استخدامتون کنه و طبق قانون کار بهتون حقوق و مزایا بده و گرنه جریمه میشه.
   اگر می‌خواهید حقوق و مزایای اداره کار را بگیرید باید سربازی برید.
   در واقع نیاز به کارت پایان خدمت دارید.
   این مورد را هم اضافه کنم که مساله توافقی هست. مثلا کارفرمایی میتونه باهاتون قرارداد پیمانکاری ببنده و به اصطلاح باتون پروژه ای کار کنه و هر چه قدر هم که دلش بخاد ( یعنی خیلی بیشتر از مبلغ اداره کار ) بهتون دستمزد بده. این دیگه بستگی داره چه قدر برای طرف مقابل مفید واقع بشید. اما اگر بخواهید کارفرما را با شرایط فعلی تحت فشار بذارید ، اصلا ایشون قانونا نباید شما را استخدام کنن. و بحث استخدام و مزایای اداره کار و حقوق اداره کار منتفی هست.

  • باسلام پدر من ۴۸سال سابقه بیمه تامین اجتماعی تو یه کارگاه تراشکاری دارد و در نهایت خودش رابازنشست کرد.صاحب کارگاه فوت شد و سنوات پدر من پرداخت نشد بعد از گذشت چند سال فرزندان صاحب کارگاه هیچ وجهی بابت سنوات پرداخت نکردن تا اینکه پدرم فوت شد و در حال حاضر نمیدانم باید چیکار کنم.لطفا راهنمایی کنید.با تشکر و سپاس

  • سلام و وقت به خیر

   لطفا مراجعه کنید به اداره کار. مدارک شناسایی خودتون و سوابق بیمه و هرمدرکی که دارید را همراه با خودتون ببرید.
   در اداره کار راهنماییتون میکنن که چجوری بابات این مورد شکایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری علامتگذاری شده است *

ارسال نظر